Gombrowicz i Herling-Grudziński. Pośmiertne autobiografie pisarzy

Ukazały się dwie książki biograficzne wybitnych polskich pisarzy XX w. - Witolda Gombrowicza ("Autobiografia pośmiertna")  i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ("Dziennik 1957-1958"). Gościem audycji Rozpruwacz Kulturalny był prof. Włodziemierz Bolecki, literaturoznawca, redaktor obu książek.

2018-07-04, 15:19

Gombrowicz i Herling-Grudziński. Pośmiertne autobiografie pisarzy
Witold Gombrowicz. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

04.07.18 Rozpruwacz Kulturalny: Autobiografie pośmiertne wybitnych polskich pisarzy
+
Dodaj do playlisty

- "Autobiografia pośmiertna" to tytuł, który nadałem tej książce, składającej się niemal ze wszystkich dyskursywnych utworów Gombrowicza. W literaturze współczesnej przełomu XIX i XX wieku można zaobserwować wzrost znaczenia roli autora. Równocześnie wzrosło znaczenie autobiografii. Wiek XX to wiek autobiografii, która rozwinęła się w różnych formach i gatunkach - mówił prof. Włodzimierz Bolecki

Książka w konwencji autobiografii jest rekonstrukcją życia i twórczości Witolda Gombrowicza. Można w niej przeczytać, co pisarz myślał o swoim życiu, o rodzinie, o przyjaciołach, a także o Polsce, Argentynie, Europie.

- Zawsze podejrzewałem Witolda Gombrowicza, że jego utwory literackie, które znamy są w dużej mierze oparte na najróżniejszych transformacjach jego własnej biografii - mówił w Polskim Radiu 24  prof. Bolecki. - Autobiografia pośmiertna oznacza tylko tyle, że książkę ktoś układa po śmierci pisarza i publikuje. Jest to rodzaj żartu literackiego: oto pisarz zza grobu opowiada swoje życie, swoimi własnymi słowami - dodał Gość.

Powstały w latach 1971–1992 "Dziennik pisany nocą" stanowi jedno z najważniejszych dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

REKLAMA

- W przypadku Gustawa Herlinga Grudzińskiego sprawa ma się inaczej niż u Gombrowicza. Rodzina pisarza, konkretnie córka, odnalazła po śmierci ojca dziennik, który obejmuje kilkanaście miesięcy 1957 i 1958 roku i postanowiła go wydać. Byłem początkowo przeciwny publikacji tego utworu jako osobnej książki. Jednak decyzja rodziny wzięła górę. To jest dziennik, który był pisany ponad pól wieku temu. Jest ważny ponieważ rozświetla życie pisarza w Neapolu zaraz po przyjeździe z Monachium, w okresie w którym rozpoczyna on nowy etap swojego życia. Różnica między Gombrowiczem, a Grudzińskim jest zasadnicza - ten pierwszy opublikował wszystko, co mógł - podkreślił prof. Włodzimierz Bolecki

Więcej w całości audycji.

Rozmawiał Jakub Moroz.

_____________________

Data emisji: 03.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 22:05

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej