Twórczość Andrzeja Wajdy przez pryzmat wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym
Do 8 września w krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać wystawę "Wajda". To monograficzna ekspozycja przygotowana przez dr. hab. Rafała Syskę. Na jej temat oraz na temat dorobku filmowego Andrzeja Wajdy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, badacz kina związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.
2019-07-09, 12:39
Posłuchaj
Celem wystawy "Wajda" jest m.in. ukazanie geniuszu mistrza dramaturgii oraz twórcy niezapomnianych obrazów. Ekspozycja opiera się przede wszystkim o scenariusze, szkice, rekwizyty, kostiumy, zapiski powstałe podczas procesu twórczego, a także projekty scenografii. Dzięki niej miłośnicy kina mają możliwość poznania mechanizmów powstawania poszczególnych filmów, jak i kontekstów, które towarzyszyły przy ich realizacji.
– Wystawę można określić jako elementarz życia i twórczości Andrzeja Wajdy. Została pomyślana jako kompendium wiedzy o artyście przeznaczone dla odbiorcy posiadającego podstawowe informacje dotyczące najbardziej znanego polskiego reżysera. Zapełnia ona lukę w polskim filmoznawstwie. Stanowi podsumowanie pracy Wajdy, który jako mistrz naszego kina po dziś dzień nie doczekał się kompletnej monografii książkowej – zauważył prof. Piotr Kletowski.
Powiązany Artykuł
Filmowy portret Szmula Zygielbojma
Klęska zamieniana w triumf
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wielkość reżysera wynikała nie tylko z tego, że posiadał świetne wyczucie co do aktorów i wyboru odpowiednich elementów warsztatu filmowego, ale przede wszystkim właściwie odczytywał czasy, w których żył i przedstawiał własną wersję wydarzeń będącą zbieżną z odbiorem społecznym.
– Trudno nie zgodzić się również z Grzegorzem Królikiewiczem, który powiedział, że podstawowym tematem twórczości Andrzeja Wajdy było piękno klęski. Pokazywał ją w taki sposób, że nabierała wymiaru estetycznego i przez to przeistaczała się w zwycięstwo na polu artystycznym. Można go nazwać wielkim poetą klęski, którą zamieniał ją za pomocą swojego filmu w rodzaj estetycznego triumfu – podkreślił.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
--------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 8.07.2019
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA