X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz kulturalny". O twórczości Gyula Krudy’ego, jednego z najważniejszych pisarzy węgierskich XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 10:00
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość dr Elżbieta Cygielska rozmawiali o twórczości Gyula Krudy’ego - jednego z najważniejszych pisarzy węgierskich XX wieku.
Audio
  • 19.08.2019 "Rozpruwacz kulturalny" Gość: dr Elżbieta Cygielska, tłumaczka, hungarystka
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Gyula Krudy to pisarz nie tylko wielbiony przez węgierskich czytelników, ale też przez wielu kolegów po piórze. Zachwycał się nim noblista Imre Kertes, ale też Sandor Marai, który napisał: "Intryguje mnie ten cud, ta niezgłębiona tajemnica pisarza, którzy się nie myli". I dodawał; "każda jego linijka błyszczy gwiaździstym pyłem". 

Krudy od wczesnych lat życia był alkoholikiem. Pretekstem do rozmowy okazał się świeżo wydany w języku polskim tom opowiadań i felietonów pt. "Miasto uśpionych kobiet". To trzecia, po tomie opowiadań "Sindbad" oraz powieści "Laur dla Natalii", publikacja Krudy'ego, która ukazuje się w Polsce.

Dr Elżbieta Cygielska mówiła w PR24, że Gyula Krudy to postać wyjątkowa. - Wielu jest pisarzy, których się lubi i wysoko ceni. Temperatura uczuć ze strony węgierskich pisarzy i czytelników jest jednak czymś szczególnym - stwierdziła tłumaczka i znawczyni twórczości pisarza.

Gyula Krudy doczekał się miana pisarza pisarzy. Światowa recepcja jego twórczości z roku na rok jest coraz szersza. Jego nowele i niektóre powieści przełożono na wiele języków. Prezentowany polskiemu czytelnikowi tom wspaniałych krótkich próz domaga się uwagi. Uniwersum, jakie wyłania się z tej prozy, współistnieje ze światem Brunona Schulza: oba światy nawadniane są silnym autobiografizmem, znajdujemy tu wątki erotyczne, surrealistyczne przekształcenia, nawraca topos małego miasteczka z jego „drętwiącą nudą” (...)

Informacje o autorze: 
Gyula Krudy (1878−1933) – jeden z najpracowitszych węgierskich pisarzy: pozostawił ok. 60 powieści, ok. 3000 opowiadań, ponad 1000 artykułów.

Krudy − samotnik stroniący od wszelkich grup literackich. Pierwszą nowelę opublikował w wieku piętnastu lat. Szybko wypracował własny styl.

Krudy − bywalec kawiarni i spelunek, a także domów schadzek, uczestnik pojedynków, beneficjent romansów – przeżycia mieszał z fikcją, malując liryczno-oniryczny portret Budapesztu i jego mieszkańców. Bohaterów tworzył na własne podobieństwo; tak powstał Sindbad, który wędruje przez Węgry w poszukiwaniu przeszłości.

Audycję Rozpruwacz kulturalny prowadził Jakub Moroz

Polskie Radio 24/tb/mat. promocyjne PIW

____________________ 

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 23:35