X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rozpruwacz kulturalny" o wystawie "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 00:01
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" Jakub Moroz i jego gość dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki, rozmawiali o wystawie "Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku".
Audio
  • 30.09.2019 "Rozpruwacz kulturalny". Gość: dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki
Kopia obrazu Pabla Picasso Guernica namalowana przez Wojciecha Fangora w 1955 z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów
Kopia obrazu Pabla Picasso "Guernica" namalowana przez Wojciecha Fangora w 1955 z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów Foto: Danuta Isler/Polskie Radio

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej otwarto wystawę dokumentującą sztukę, która wymierzona była w faszyzm i wojnę - najpierw w latach 30., potem w latach 50. i sztukę współczesną, która próbuje mierzyć się z tematem faszyzmu. Wystawa próbuje także częściowo pokazać uwikłanie tematu antyfaszyzmu w komunistyczną propagandę w latach socrealizmu w Polsce.

Dr Piotr Bernatowicz, historyk i krytyk sztuki, ma wiele zastrzeżeń do wystawy. Przytoczył definicję faszyzmu. Przypomniał, że można go rozumieć historycznie jako koncepcję ustrojową, ideologiczną, ale również wynikające z koncepcji stalinowskich określenie "wszelkiego zła".

Zdaniem historyka wystawa wychodzi od lewicującej artystycznej grupy krakowskiej, młodych komunistów lub ludzi sympatyzujących z komunizmem lat 30. Ci twórcy mieli być prekursorami ruchu antyfaszystowskiego wynikającego ze stalinowskiej koncepcji propagandowej.

Druga część wystawy poświęcona jest wystawie "Arsenał", która odbyła się w 1955 r. w Warszawie, w ramach V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów pod tytułem "Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi".

- To była wystawa propagandowa, która z jednej strony miała pokazywać młodych artystów odchodzących od doktryny socrealizmu akademickiego, ale zaangażowanych w walce przeciwko wojnie i faszyzmowi, utożsamianym wtedy z imperializmem amerykańskim - analizuje dr Bernatowicz.

W opinii eksperta wystawa została oparta na takich fundamentach bezrefleksyjnie.

Wystawę można oglądać w Muzeum nad Wisłą, oddziale Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 17 listopada.

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 23:35

Polskie Radio 24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak