X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tahar Djaout - algierski autor, który zginął za wolność słowa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 23:59
Gabriela Hałat jest autorką tłumaczenia z języka francuskiego powieści Tahara Djaouta "Ostatnie lato rozumu". W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedziała o algierskim poecie, pisarzu i dziennikarzu, który zginął w wieku 39 lat w zamachu terrorystycznym skierowanym przeciwko niemu.
Audio
  • Gabriela Hałat o powieści "Ostatnie lato rozumu" Tahara Djaouta (Rozpruwacz kulturalny/Polskie Radio 24)
Okładka książki Ostatnie lato rozumu Tahara Djaouta
Okładka książki "Ostatnie lato rozumu" Tahara DjaoutaFoto: claroscuro.pl

"Ostatnie lato rozumu" to opowieść o księgarzu Boualem Yekker (z jęz. kabylskiego: "ten, który powstał"), który podejmuje samotną walkę w obronie słowa. W kraju, w którym do władzy dochodzi Bractwo Straży, radykalna partia konserwatywna usiłująca podporządkować każdą sferę życia surowym prawom teologicznym, żadne dzieło człowieka nie może konkurować z dziełem Stworzenia. Sztuka i literatura, uważane wcześniej za skarby cywilizacji, stają się teraz obiektami pogardy. Księgarz opiera się nowemu reżimowi, czyniąc ze swojej księgarni ostatnią linię oporu.

Czytelnik balansuje między światem księgarza - jego pragnieniami, pasją do literatury i wspomnieniami utraconego życia - a rzeczywistością pełną przemocy fizycznej i prawnej, w której Yekker musi trwać. Nad księgarzem coraz bardziej ciąży widmo przegranej jego książek z Księgą, która zabrała mu koloryt życia, skradła współobywateli, przyszłość i miejsce w świecie.

Kule zamachowców skierowane do Tahara Djaouta przed jego domem w Algierze zdecydowały o nieostatecznym kształcie "Ostatniego lata rozumu". - Najpierw i chyba w pierwszej kolejności był poetą, potem odkrył w sobie powołanie dziennikarskie, a potem przyszły proza i powieści. Dziennikarzem pozostał do końca i pewnie przez tę działalność między innymi zginął za wolność słowa - mówiła Gabriela Hałat.

Maszynopis powieści znaleziono i wydano już po jego śmierci.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Gabriela Hałat (tłumaczka)

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/claroscuro.pl/st

Czytaj także

Kim się czują Francuzi z algierskimi korzeniami?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:13
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z dr. Jackiem Kuberą, autorem pracy "Francuzi, Algierczycy? – relacje między identyfikacjami Francuzów algierskiego pochodzenia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terroryzm, uchodźcy i ISIS. Dlaczego pisze o tym w swoich książkach?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 14:22
Pisze świetne powieści szpiegowskie z elementami thrillera, w których porusza takie współczesne problemy jak terroryzm, Państwo Islamskie, uchodźcy i Unia Europejska. Pisał od dziecka, ale zanim wydał pierwszą powieść, pracował jako prawnik. Mieszkał w Szwecji, Syrii, Izraelu i USA. Gościem Kulturalnej Jedynki jest szwedzki pisarz - Joakim Zander.
rozwiń zwiń