"Skąd prawo czerpie swoją legalizację". Rozważania filozofa o pojęciach i legitymizacji prawa

- Prawnik (...) zwykle nie zastanawia się nad takimi fundamentalnymi pojęciami jak sprawiedliwość, wina, jak norma prawna w takim abstrakcyjnym sensie. To robi już filozof - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bogdan Dziobkowski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, zastanawiając się nad znaczeniem filozofii w funkcjonowaniu prawa. 

2020-11-10, 15:22

"Skąd prawo czerpie swoją legalizację". Rozważania filozofa o pojęciach i legitymizacji prawa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Proxima Studio

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się niedawno książka pt. "Filozofia prawa", której jednym z autorów jest dr Bogdan Dziobkowski. Publikacja zawiera czterdzieści oryginalnych tekstów dotyczących szeroko obecnie dyskutowanych zagadnień, m.in. rządów prawa, konstytucji, suwerenności, równości i dyskryminacji, wolności słowa, prawa własności, charakteru norm prawnych, funkcjonowania prawa, sędziów i sądów, etyki prawniczej, rozumowań prawniczych, odpowiedzialności, winy i kary, sprawiedliwości czy nieposłuszeństwa obywatelskiego. 

Powiązany Artykuł

listy 1200.jpg
Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

Filozofia i prawo

Podczas rozmowy współautor książki zastanawiał się nad znaczeniem filozofii dla rozwoju i funkcjonowania prawa jako dziedziny społecznej. - Z tego dystansu, który daje filozofia, możemy postawić pytania o znaczenie pojęć, którymi operujemy - zauważył Dziobkowski. 

Posłuchaj

Dr Bogdan Dziobkowski o książce pt. "Filozofia prawa" (Rozpruwacz kulturalny) 22:59
+
Dodaj do playlisty

- Jak to się dzieje, że prawo w ogóle obowiązuje, skąd prawo czerpie swoją legalizację - doprecyzował filozof. 

W trakcie audycji gość odniósł się także do początkowych obaw, który towarzyszyły ustanawianiu instytucji mających interpretować ustawę zasadniczą. - Były zbudowane na dość słusznej intuicji, że władza takich osób, które są ostateczną instancją rozstrzygającą, co tak naprawdę mówi konstytucja, będzie bardzo duża. Tak duża, że stanie się zagrożeniem dla demokracji - powiedział.   

REKLAMA

Autor zwrócił także uwagę na problem niemożności oderwania się od zastanej perspektywy jednostki, co dotyczy również sędziów instytucji interpretujących prawo.  - Nie ma czegoś takiego jak zbiór mędrców, którzy są wyrwani z kontekstu społecznego, którzy potrafią spojrzeć na pewien przepis prawny z perspektywy czystego, niezanieczyszczonego jakimiś systemami wartości, podmiotu - powiedział.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Bogdan Dziobkowski (filozof z UW)
Data emisji: 09.11.2020
Godzina emisji: 23.35

kb/PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej