"Postać tragiczna". Prof. Marek Kornat w PR24 o Józefie Becku
- Józef Beck jest przedstawicielem pokolenia Polaków, które doczekało wolności, ale też doznało tragedii, jaką był rozbiór państwa w 1939 roku. Temu rozbiorowi nie można było w żaden sposób zapobiec, takie były uwarunkowania geopolityczne. Należał do osób, które zaznały szczęścia i tragedii. Jedno wydarzenie od drugiego oddziela niecałe 20 lat, co stanowi dodatkowy paradoks w burzliwych dziejach naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat, współautor książki "Józef Beck. Biografia".
2021-06-01, 13:00
Posłuchaj
Józef Beck – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków dwudziestowiecznej Polski, ulubieniec i prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz i dyplomata, symbol polskiej polityki zagranicznej, której finałem był wybuch II wojny światowej, a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II Rzeczpospolitej.
Powiązany Artykuł
Postać Józefa Becka. Prof. Kornat: jego osoba jest skrajnie oceniana
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że zagraniczni historycy upatrują polską politykę tamtego okresy jako błędną i pozbawioną szans powodzenia. - Albo była zbyt ambitna i przez to miała doprowadzić do konfrontacji z Niemcami, albo nie odpowiadała koncepcji zbiorowego bezpieczeństwa Związku Sowieckiego, którą forsowano w latach 30. XX wieku. Brakuje zrozumienia realnych dylematów i trudności. Z kolei w okresie PRL o Becku nie mówiło się wcale, albo tylko źle - tłumaczył prof. Marek Kornat,
Jego zdaniem obecnie zauważalny jest duży ładunek ahistorycznego podejścia, czyli myślenia życzeniowego dotyczącego postaci Józefa Becka i okresy międzywojennego. - Jak bowiem inaczej potraktować poglądy, że Polska powinna była przyjąć niemieckie żądania. To myślenie jest zupełnie oderwane od rzeczywistości historycznej i trudno jest traktować je poważnie - dodał historyk.
Posłuchaj
REKLAMA
Dlatego Marek Kornat i Mariusz Wołos stworzyli kompletną biografię Becka – od historii rodzinnej poprzez służbę w Drużynach Strzeleckich i Legionach, rolę w przygotowaniu przewrotu majowego, aż po samodzielną działalność dyplomatyczną, klęskę wrześniową i ostatnie lata życia w Rumunii. Biografia autorstwa Kornata i Wołosa jest ważnym głosem w sporze o polską politykę, ale także historią życia jednej z najbarwniejszych postaci we współczesnej historii Polski.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
REKLAMA
Prowadziła: Jakub Moroz
Gość: prof. Marek Kornat (historyk)
Data emisji: 31.05.2021
Godz. emisji: 23.36
REKLAMA
REKLAMA