more_horiz

"Rozpruwacz kulturalny". O wierszach Krzysztofa Koehlera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 09:30
W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" rozmawiano o poetyckiej książce „Obce ciało”. Gościem PR24 był jej autor, Krzysztof Koehler, poeta i literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Audio
  • 04.11.2019, "Rozpruwacz Kulturalny". Gość: Krzysztof Koehler, poeta i literaturoznawca (UJ)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

„Obce ciało” to wybór wierszy z lat 1989 – 2019 poety, eseisty, historyka literatury, znawcy kultury staropolskiej. Krzysztof Koehler to także współredaktor "Brulionu", autor mi.in. ośmiu książek poetyckich, antologii poezji sarmackiej. Omawiany wybór wierszy obejmuje całość twórczości poetyckiej Koehlera, jest pełnym wyborem z ostatnich 30 lat.

"Dystans, który wyrzuca człowieka z przestrzeni"

W posłowiu do tomu wierszy przeczytamy: „choć w pejzażach Koehlera często odnajdziemy wiele uroku, nie jest jednak poeta malarzem dawnych formatów, klasycystą poprzez ponowienie. Raczej – romantycznym buntownikiem, „partyzantem prawdy”, wreszcie zaś – „obcym ciałem” na tle uładzonych, podręcznikowych prób opisu polskiej poezji współczesnej. Rozpiętość form i gatunków sytuuje się tutaj pomiędzy krańcowo odmiennymi biegunami ekspresji”.

Gość audycji mówił o tym, jak traktuje swoją twórczość poetycką. Wyjaśniał ponadto, jakie zadanie są stawiane współcześnie przed poezją. - Poezja, to raczej rodzaj dochodzenia do "jasnego widzenia". Nie jest to dane, do tego trzeba się dochrapać. To dochrapywanie, próba podejścia do tego "widzenia jasnego", jest całą tą moją 30-letnią zabawą - powiedział Krzysztof Koehler.

Poeta mówił też o tym, co utrudnia zajmowanie się poezją, na jakie przeszkody poeta natrafia w codziennym życiu, które łączy z twórczością. - Przeszkadza teraźniejszość, język, doraźność, różne obciążenia. Cenę uzyskuje się, że jest się obcym, wyalienowanym. Ma się dystans, który powoduje, że to wyrzuca człowieka z przestrzeni, miejsc i zatrudnień różnych - wyliczał współredaktor "Brulionu".

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 23:35

Polskie Radio 24/tb

Zobacz także

Zobacz także