more_horiz

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: staram się dorosnąć do dziedzictwa tej instytucji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 23:59
- Kierowanie instytucją o tak niezwykłej historii jest przede wszystkim mierzeniem się z jej dziedzictwem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski, który z początkiem 2020 roku został nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Audio
  • Andrzej Szczerski o działalności Muzeum Narodowego w Krakowie
Obraz Leonarda da Vinc ,Dama z gronostajem prezentowany w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
Obraz Leonarda da Vinc ,"Dama z gronostajem" prezentowany w Muzeum Książąt Czartoryskich w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

20 grudnia 2019 roku po trwającej niemal 10 lat przerwie otwarto Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W kolekcji muzeum znajduje się m.in. "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna. 29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. 


shutterstock Dama z łasiczką 1200_de.jpg
Kolekcja Czartoryskich. "Niektóre dzieła są niewycenialne"

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 było to "znakomite, opatrznościowe posunięcie". - Kolekcja przez lata posiadała niepewny status. Takie transakcje nie zdarzają się codziennie, zostało to dostrzeżone również na świecie. Tym bardziej, że mamy do czynienia do czynienia z zakupem kolekcji w której znajduje się jeden z najważniejszych obrazów w historii, czyli "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - powiedział prof. Andrzej Szczerski. 

Wśród zadań nowego szefa MNK jest nie tylko działalność wystawiennicza, badawcza i edukacyjna, ale także inwestycyjna. Do tej ostatniej należy zaliczyć przede wszystkim adaptację budynku dawnego hotelu "Cracovia". Ma tam powstać oddział Muzeum Narodowego poświęcony architekturze i designowi.

Prof. Andrzej Szczerski tłumaczył, że dziedzictwo jest też dla niego inspiracją do otwarcia nowego rozdziału w historii instytucji. - Architekturę i design traktuję jako niezwykle ważne dla współczesności. Otwarcie nowego oddziału ma być powrotem do źródeł. - Muzeum powstawało jako część Krakowa, było fundowane przez miasto. Dzisiaj spłacamy ten dług. Dawny hotel "Cracovia" jest bardzo ważnym elementem krakowskiej urbanistyki. Chcemy go oddać ludziom - tłumaczył dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Ma tam być prezentowane doświadczenie zmagania się Polski z nowoczesnością w XX wieku.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: prof. Andrzej Szczerski

Data emisji: 6.01.2020

Godzina emisji: 23.35


Zobacz także

Zobacz także