more_horiz

"Pokazała paradoks współczesności". Dr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 09:47
Wystawa "Sztuka polityczna" jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym Zachodu, który w ostatnich latach wysunął się na pierwszy plan debaty publicznej. W Polskim Radiu 24 mówił o niej dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Wystawa Sztuka polityczna w Centrum Sztuki Współczesnej. Nz praca Zrywanie łańcuchów, autor: Oscar Olivares
Wystawa "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej. N/z praca "Zrywanie łańcuchów", autor: Oscar OlivaresFoto: WW/Forum

Na uniwersytetach, w korporacjach, mediach, instytucjach kultury i życiu kulturalnym toczy się walka o hegemonię w sferze publicznej. Terminy takie jak deplatforming, cancel culture i culture of silence określają prądy, metody i pasje, które w ostatecznym rozrachunku wydają się działać wbrew podstawowym ideom demokracji i wartościom cywilizacji zachodniej. W audycji "Rozpruwacz kulturalny", w związku z wystawą "Sztuka polityczna" mówi, rozważał te zagadnienia dr Piotr Bernatowicz.

Wystawa1200.jpg
"Pokazała pewną zmianę". Bernatowicz o kontrowersyjnej wystawie "Sztuka polityczna"

Gość PR24 odniósł się do zarzutów, jakoby wystawa miała charakter rasistowski, antysemicki i nienawistny. Dr Piotr Bernatowicz zauważył, że zarzuty te pojawiły się jeszcze zanim wystawa została otwarta, czyli stawiający zarzuty nawet nie widzieli prac, a odnosili się jedynie do nazwiska jednego z twórców.

Czytaj również:

- Właściwie można to określić jako próbę cenzury prewencyjnej. Ukazało się parę artykułów, które sugerowały, że wystawa będzie pełna jakichś rasistowskich, antysemickich treści. To jest absurdem. Na tej wystawie nie ma nawoływania do rasizmu, ani antysemityzmu, ani innych strasznych rzeczy, które sugerowano - mówił dyrektor CSW.

- Ta wystawa już zanim została otwarta, pokazała pewien paradoks współczesności, kiedy obrońcy wolności i przeciwnicy cenzury w jednym momencie stają się zwolennikami tejże cenzury - dodał dr Bernatowicz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:06 PR24_mp3 2021_09_06-23-36-13_Rozpruwacz.mp3 Dr Piotr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna" ("Rozpruwacz kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzi: Jakub Moroz
Gość: dr Piotr Bernatowicz (dyrektor CSW w Warszawie)
Data emisji: 06.09.2021
Godzina emisji: 23.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także