more_horiz

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:20
- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Fabrice Hadjadj
Fabrice HadjadjFoto: Wikimediacommons/Djares

"Fabrice Hadjadj ‒ prawowierny filozof katolicki ‒ całą swoją refleksję buduje na fundamencie Pisma Świętego i doktorów Kościoła, wie jednak, że myśl o raju musi być jak woda żywa, a "posłuszeństwo wobec Stwórcy zakłada kreatywność" - można przeczytać na stronie wydawnictwa PiW o najnowszej publikacji francuskiego myśliciela "Raj za drzwiami". 

waleczne z gór okładka 663.jpg
Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet

Fabrice Hadjadj to jest bardzo ciekawa postać o złożonej biografii. Jest pochodzenia żydowskiego, ale z rodziny całkowicie zlaicyzowanej. Został wychowany w duchu ateistycznym. Jako młody człowiek poszukiwał w kierunkach buddystycznych. Napisał nawet taką książkę, którą można określić jako rodzaj podręcznika buddyzmu dla mieszczanina zachodniego. W pewnym momencie swojego życia, w roku 1998, doświadczył silnego nawrócenia religijnego na katolicyzm. Kontekst tego był dość banalny - związany z chorobą ojca. Wtedy Hadjadj wstąpił do Kościoła i tam doznał pewnego rodzaju iluminacji, która całkowicie wywróciła jego myślenie - opowiedział Tomasz Rowiński.      

Autor "Raju za drzwiami" to nie tylko francuski żyd pochodzenia tunezyjskiego, którego dziadek był rabinem w Tunisie, ale w dodatku były maoista, buddysta, syn bojowników roku 1968, człowiek wychowany w kulturze francuskiej.      

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2021_10_04-23-35-39.mp3 Tomasz Rowiński o Fabrisie Hadjadju, autorze "Raju za drzwiami" ("Rozpruwacz kulturalny")

Jak zaznaczył gość audycji, wpływy kulturowe są bardzo widoczne w pisarstwie Hadjadja.  

- Są też odniesienia do tradycji ateistycznej. Ten temat nieustannie wraca w tekstach Hadjadja. Polemizuje on z ateizmem i materializmem. To jest ciekawy wątek. Moim zdaniem stara się on dekodować materializm ateistyczny de facto jako gnozę, jako odrzucenie cielesnej natury człowieka - zauważył rozmówca PR24.                 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

GośćTomasz Rowiński ("Christianitas")

Data emisji: 04.10.2021

Godz. emisji: 23.35

kmp


Zobacz także

Zobacz także