more_horiz

"Jest to swoista trampolina rozwoju dla młodych artystów". Różańska-Gorgolewska o "Project Room"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 13:20
- Do tej pory artyści wybierani byli przez zamknięte grono kuratorów, dyrektorów instytucji, które swoje propozycje składali, a one następnie były wystawiane. W tym roku pokusiliśmy się o prawdziwe otwarcie. Wydaje mi się, że skorzystanie z formuły open call było fantastycznym pomysłem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Krystyna Różańska-Gorgolewska. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Facebook @centrumsztukiwspolczesnejzamekujazdowski ·

Gościem Jakuba Moroza była Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka wystawy "Maciej Rauch. Inne dni" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" poruszony został temat projektu "Project Room", szkolenie młodych artystów, jak i kwestia wystawy Macieja Raucha "Inne dni".

muzeum narodowe we wrocławiu FREE 1200.jpg
Motyw przemijania i śmierci w sztuce. Grzegorz Wojturski o dziełach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kuratorka na samym początku rozmowy podkreśliła, że "jest to bardzo interesujący projekt, można powiedzieć swoista trampolina rozwoju". - Takie były założenia cyklu wystaw młodych twórców "Project Room", który został zainicjowany w 2012 roku. To właśnie miała być trampolina dla młodych artystów - mówiła. 

- Do 2021 roku zrealizowano prawie sto wystaw ponad stu artystek i artystów. Więc sporo tych młodych twórców przewinęło się przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - zauważyła. 

Czytaj więcej:

Poinformowała, że tym roku zmieniona została formuła "Project Roomu". - Do tej pory artyści wybierani byli przez zamknięte grono kuratorów, dyrektorów instytucji, które swoje propozycje składali, a one były wystawiane. W tym roku pokusiliśmy się o prawdziwe otwarcie. Wydaje mi się, że skorzystanie z tej formuły open call było fantastycznym pomysłem - mówiła Krystyna Różańska-Gorgolewska.

 - Zgłosiło się do nas dwustu siedemnastu artystów i artystek. Przez użycie open call naszym celem było sprawdzenie, jaki jest potencjał młodych artystów oraz zobaczenie przekroju środowiska tych twórców w Polsce - poinformował gość Polskiego Radia 24.

- Ja i szereg moich znajomych mamy takie wrażenie, że bardzo często mówimy o twórcach młodego pokolenia, o młodych polskich artystach, ale są to te same nazwiska. A przecież jest sporo artystów działających i też takich, których wypuszczają ośrodki akademickie - dodała Różańska-Gorgolewska. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadził: Jakub Moroz

Gość: Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka wystawy "Maciej Rauch. Inne dni" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Data emisji: 08.11.2021

Godz. emisji: 23.35

nj

Zobacz także

Zobacz także