more_horiz

"Kameralna opowieść skupiona na jednostce". Krytyk teatralny o spektaklu "Młodzik"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 00:00
- Fabuła skupia się głównie na jednostce. Głównym bohaterem jest Arkadij, który będąc bardzo młodym człowiekiem myśli, że coś już wie o życiu, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje jego poglądy i staje się bardziej drastyczna niż mógł on sobie wyobrazić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.  
Przemysław Skrzydelski wskazał, że fabuła Młodzika skupia się na głównym bohaterze Arkadiju
Przemysław Skrzydelski wskazał, że fabuła "Młodzika" skupia się na głównym bohaterze ArkadijuFoto: Facebook.com/teatrochoty

O spektaklu "Młodzik" w reżyserii Igora Gorzkowskiego z Teatru Ochoty mówił w Polskim Radiu 24 krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski. To pierwsza inscenizacja, która powstała na podstawie nowego tłumaczenia powieści "Młodzik" Fiodora Dostojewskiego autorstwa Adama Pomorskiego. 

"Zaczynał od literatury rosyjskiej"

Zdaniem Przemysława Skrzydelskiego ta powieść jest "dobrym wyborem" reżysera spektaklu. Zaznaczył, że Igor Gorzkowski "zaczynał od literatury rosyjskiej, która świetnie mu leżała, w latach 90. w swoim Studiu Teatralnym Koło" założonym w 1997 roku. 

- Igor Gorzkowski zawsze lubił badać bohaterów na rozdrożu, którzy wchodzą w życie, mają problem ze swoim życiem wewnętrznym, ale równocześnie mają też problem z codziennością, z rutyną, wolą żyć ideałami w swoim świecie, a potem te ideały zderzają się rzeczywistością - ocenił.

"Powieść kameralna" 

Krytyk teatralny zaznaczył, że "Młodzik jest powieścią kameralną". - Fabuła skupia się głównie na jednostce. Głównym bohaterem jest Arkadij, który będąc bardzo młodym człowiekiem myśli, że coś już wie o życiu, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje jego poglądy i staje się bardziej drastyczna niż mógł on sobie wyobrazić - powiedział Przemysław Skrzydelski.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "Arkadij chce pozostać sobą i chce pozostać w swoich przekonaniach, poglądach". - Ma bardzo jasny stosunek do ludzi. Na podstawie powierzchownych analiz wie, co jest dobre, a co jest złe. Następnie przychodzi moment konfrontacji i dowiaduje się, że ludzie postępują w sposób, który trudno jest zdefiniować, przez co rzeczywistość zaczyna weryfikować jego poglądy, uczyć go czegoś zupełnie nowego - mówił. 

Posłuchaj
22:38 młodzik.mp3 Przemysław Skrzydelski o spektaklu "Młodzik" (Rozpruwacz kulturalny/PR24) 

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina: 23.35

nt

Zobacz także

Zobacz także