Samorządy uczniowskie przykładem społeczeństwa obywatelskiego
W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, tematem audycji były samorządy uczniowskie, które przez swoją działalność tworzą pierwsze społeczeństwo obywatelskie. O tym, jak działają i czego uczą, opowiedzieli goście z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, której misją jest wspieranie wszystkich uczniów i uczennic w zdobywaniu doświadczeń szkolnych.
2018-09-01, 08:57
Posłuchaj
Od przygotowania młodych ludzi do dorosłości zależy przyszłość tych, którzy u schyłku swych lat zostają odłączeni od aktywnego życia. Żeby nie stworzyć świata fałszywych wartości i antykompromisu, młodzież musi nauczyć się wyrabiać własne poglądy i nie obawiać się ich wyrażania. Istotna jest również umiejętność podejmowania decyzji, a także ich obrona.
Powyższym celom służy budowa społeczeństwa obywatelskiego, które dąży do wspólnego dobra. Samorządy uczniowskie to jeden z wyrazistych etapów na tej drodze. To tam m.in. postrzega się i waży racje, a także uczy podejmowania decyzji.
Na temat działalności samorządów uczniowskich mówili Michał Tragarz, dyrektor działu aktywności społecznej Centrum Edukacji Obywatelskiej, oraz Aleksandra Ceregra, członkini samorządu uczniowskiego w Gimnazjum Nr 95 na warszawskim Ursynowie.
Audycję „Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja” prowadził Maciej Woźniakiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
---------------------------
Data emisji: 01.09.2018
Godzina emisji: 07:38
REKLAMA