Organizacje pozarządowe dbają o interesy słabszych i patrzą władzy na ręce
Jak powstają stowarzyszenia i fundacje? Na jakich przesłankach opierają swoją działalność? Na ten temat w audycji "Społeczeństwo obywatelskie – reaktywacja" rozmawiali goście Macieja Woźniakiewicza: Wojciech Kaczmarczyk i Piotr Krygiel z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
2019-01-27, 08:14
Posłuchaj
- W Polsce, według różnych statystyk, działa około 100 tysięcy stowarzyszeń i fundacji – organizacji pozarządowych. To jest ogromna energia, ogromne zaangażowanie obywateli w całym kraju. Organizacje pozarządowe realizują rozmaite funkcje. Jedną z najbardziej widocznych jest usługodawcza. Tam, gdzie państwo, samorządy sobie nie radzą albo wolą, żeby pewne usługi były wykonane przez społeczników, tam organizacje przejmują domy pomocy społecznej, noclegownie dla osób bezdomnych, wspierają osoby bezrobotne, osoby niepełnosprawne i ich rodziny. To najbardziej widoczna funkcja realizowana przez organizacje pozarządowe. Ale pełnią one także inne funkcje: dbają o demokrację, patrzą władzy na ręce i reprezentują interesy osób słabszych – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kaczmarczyk.
Z kolei Piotr Krygiel zwrócił uwagę, że organizacje pozarządowe mają też inne role do spełnienia, m.in. wychowawczą, edukacyjną, a także integracyjną. - Organizacje najczęściej są zakładane przez ludzi, którzy realizują jakąś swoją pasję życiową i działają dla dobra wspólnego. Budują w Polsce coś absolutnie kluczowego i nieprzekładalnego na pieniądze, czyli kapitał zaufania i kapitał społeczny – podkreślił gość PR24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
--------------------------
Data emisji: 27.01.2019
Godzina emisji: 7.38
REKLAMA
REKLAMA