Rodzina – kraina miłości
Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie działa przy Caritas w Radomiu. Jedną z aktywności ośrodka jest realizacja programu "Klinika Rozwoju -Zdrowa i Aktywna Rodzina, Grupa, Społeczność”, prowadzonego w ramach Funduszu Inwestycji Obywatelskich z Narodowego Instytutu Wolności. O działalności ośrodka mówiły w Polskim Radiu 24 Dorota Kosman - psychoterapeutka, dyrektor placówki, Karolina Wieczorek - psychoterapeutka małych dzieci oraz Aneta Pielas - psychoterapeutka rodzin.
2019-02-17, 08:01
Posłuchaj
Od lat pomocą w naprawieniu relacji międzyludzkich zajmuje się „Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie” przy Caritas w Radomiu. Jak zapobiegać destrukcji moralnej i przywrócić do społeczeństwa ludzi skrzywdzonych?
Dorota Kosman przypominała o roli rodziny w rozwoju człowieka . – Rodzina jest krainą miłości, ale przez historię różnych doświadczeń, my, ludzie dorośli, tworzący rodzinę i wychowujący dzieci o tym zapominamy. Projekt "Klinika Rozwoju -Zdrowa i Aktywna Rodzina, Grupa, Społeczność" ma to zmienić. Nazwa projektu mówi zarówno o działaniach naprawczych, jak i rozwojowych – wspomniała dyrektor ośrodka.
Aneta Pielas podkreślała, że rodzina to organizm o skomplikowanych, wzajemnych powiązaniach – Widzę rodzinę jako zbiór osób wchodzących we wzajemne relacje i mających na siebie wpływ. Rodzina jest całością, ważne jest to, co dzieje się pomiędzy wszystkimi tworzącymi ją osobami, które umawiają się na coś, mają określone kody postępowania, sposób komunikowania, i określone role, jakie pełnią w tym organizmie. Czasami, gdy rodzina doświadcza trudności, ten układ zaczyna szwankować – mówiła terapeutka.
Karolina Wieczorek wspominała o pracy z dzieckiem. - Obserwuję relację matka – dziecko, daje to możliwość zobaczenia sytuacji rodzinnej z innej perspektywy. Trafiają do nas osoby, które czują, że ich funkcjonowanie jest w takim stanie, że nie mogą szczęśliwie żyć, spełniać się w różnych rolach. Czasami jest to związane z funkcjonowaniem dziecka, które jest np. niespokojne lub nadaktywne albo ma różnego rodzaju bóle, które nie przechodzą w działanie interwencji medycznych. Wtedy możemy myśleć o tym, że dzieje się coś w jego psychice, co wymagającego pomocy osoby, która może spojrzeć z pewnej perspektywy na relację rodzica z dzieckiem.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Maciej Woźniakiewicz.
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 17.02.2019
Godzina emisji: 07:37
REKLAMA