Dawca szpiku: świadomość, że podarowało się komuś życie jest cudowna

- Moje komórki macierzyste zostały przekazane pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Niewiele o nim wiem. Po jakimś czasie dowiedziałam się, że żyje i że wszystko u niego dobrze - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Renata Rafa, dawca szpiku i pracownik DKMS. W audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" wzięli również udział pacjent po przeszczepie szpiku Wojciech Niewinowski oraz Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy DKMS.

2019-12-08, 08:11

Dawca szpiku: świadomość, że podarowało się komuś życie jest cudowna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Vadym Wedmov

Posłuchaj

08.12.19 "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" (PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Dawca faktyczny to taka osoba, której udało już się oddać komórki macierzyste bądź szpik dla potrzebującego pacjenta, czyli jest już po tym całym zabiegu. Ja jestem taką osobą. Moje komórki macierzyste zostały przekazane pacjentowi ze Stanów Zjednoczonych. Niewiele o nim wiem. Po jakimś czasie dowiedziałam się, że żyje i że wszystko u niego dobrze. Cudownie jest żyć ze świadomością, że dzięki naszej pomocy komuś można podarować najcenniejszy dar, jakim jest życie - mówiła Renata Rafa, dawca szpiku i pracownik DKMS.

Powiązany Artykuł

komórki macierzyste 1200.jpg
Komórki macierzyste i ich zastosowanie w leczeniu

Wojciech Niewinowski, pacjent po przeszczepie szpiku podkreślił, że zna swoją dawczynię. - Ma na imię Ula, jest Polką. Co więcej, jest moim bliźniakiem genetycznym, a jesteśmy do siebie mało podobni. I to dzięki niej żyję. Bardzo blisko zaprzyjaźniła się z moją mamą, jest bardzo bliska naszej rodzinie - stwierdził.

Mity związane z pobieraniem szpiku

- 97 proc. społeczeństwa już gdzieś zetknęło się z samą ideą dawstwa. 60 proc. twierdzi, że wie na czym to polega i z czym się wiąże. To pokazuje, że przed nami jeszcze sporo pracy. Co więcej, widać, że te bazy dawców szpiku w Polsce rosną w siłę, ta świadomość jest coraz bardziej powszechne, co nas cieszy. Trzeba jednak obalać mity, które są całkowicie niezgodne z prawdą, jak np. mit o pobieraniu szpiku z kręgosłupa. Z takimi mitami walczymy poprzez programy edukacyjne - zaznaczyła Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy DKMS.

Cel Fundacji DKMS

Powiązany Artykuł

krew Pixabay 1200.jpg
Dawcy krwi potrzebni przez cały rok

Misją działalności Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy szpiku kostnego, dla każdego pacjenta potrzebującego komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od  2008 r. jako organizacja pożytku publicznego, oraz Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia.

REKLAMA

Jest to największy ośrodek dawców szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln potencjalnych dawców, spośród których ponad 7 tys. oddało już swoje komórki macierzyste lub szpik. DKMS w Polsce jest częścią Międzynarodowej Organizacji działającej na całym świecie.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/pb

REKLAMA

______________________

Data emisji: 08.12.2019

Godzina emisji: 07.34

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej