more_horiz

"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 08:20
- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
Zdzisław Beksiński
Zdzisław BeksińskiFoto: Krzysztof Zuczkowski / Forum

Od 26 czerwca w stołecznym Centrum Praskim Koneser chętni mogą obejrzeć wystawę "Beksiński w Warszawie". Jest to największa czasowa wystawa prac artysty, jaką do tej pory zorganizowano. Pojawiło się na niej 70 prac, w tym nigdy wcześniej nieprezentowanych. 

Czytaj także:
beksiński 1200.jpg
Piotr Kopszak: twórczość Zdzisława Beksińskiego jest ważnym zjawiskiem w kulturze współczesnej

- Muszę powiedzieć, że zainteresowanie jest bardzo duże - przyznał dr Radosław Kwaśnicki. - Z całą pewnością wskazuje to na wielki potencjał w polskim społeczeństwie, jeśli chodzi o otwartość na sztukę. Pokazuje też zainteresowanie wielkim kunsztem i przekazem, nie tylko stricte malarskim, mistrza Beksińskiego - ocenił rozmówca.

Gość PR24 przyznał, że organizacji wydarzenia towarzyszyło wiele obaw. - Wystawę planowaliśmy w dość trudnym okresie rozpędzania się pandemii - tłumaczył i dodał, że mimo to udało się zachować optymizm i chęć do działania. 

Czytaj także:

Posłuchaj
23:02 _PR24_AAC 2021_07_11-07-07-11.mp3 Dorota Szomko-Osękowska i dr Radosław Kwaśnicki o wystawie "Beksiński w Warszawie" ("Społeczeństwo obywatelskie. Reaktywacja")

Sztuka, która oddziałuje 

Dorota Szomko-Osękowska była pytana o to, czy do dużego zainteresowania wystawą mogła przyczynić się m.in. obecna sytuacja epidemiologiczna. - Myślę, że sztuka Zdzisława Beksińskiego nie potrzebowała pandemii. Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy - oceniła. 

Czytaj także:
Sztuka malarstwo wystawa 1200.jpg
Pankiewicz, Okuń, Axentowicz, Beksiński. Padają rekordy cenowe na aukcjach dzieł sztuki

- Każda kolejna wystawa, każde kolejne spotkanie potwierdzają, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy, że tak licznie przychodzą - podkreślała historyk sztuki i przypomniała, że duże zainteresowanie tymi dziełami dziwiło nawet samego autora. 

Rozmówczyni powiedziała także, że "motywacja do organizacji wystawy" prac Zdzisława Beksińskiego "jest zawsze podobna". - Bardzo nam zależy na tym, aby ta sztuka docierała do coraz większego grona odbiorców - wskazała. 

Wystawa jest dostępna do 5 września 2021 roku. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Sanoku, kurator wystawy; dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy

Data emisji: 28.03.2021

Godzina emisji: 07.06

jbt

Zobacz także

Zobacz także