"Światło, które rozjaśniło ciemność". Prof. Jerzy Miziołek o bożonarodzeniowej wystawie
- Pierwsze przesłanie wystawy opowiada o niesłychanym darze Boga, o cudzie inkarnacji. Większość obrazów przedstawia światło, które rozjaśniło ciemność - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki prof. Jerzy Miziołek. Gościem audycji był również teolog ks. prof. Jan Przybyłowski.
2021-12-19, 08:12
Trzy historyczne aspekty Bożego Narodzenia. Jezus Chrystus był jedynym, zapowiedzianym przez prorockie pisma i wybitne dzieła literackie np. Wergiliusza, ale również przez Platona i Sokratesa Synem Bożym, w odróżnieniu od innych przywódców duchowych: Buddy, Mahometa czy Konfucjusza. Jedyny, który nie musiał się przedstawiać, bo oczekiwano Go od stuleci. Jest zapowiedzianą Miłością, która nigdy nie umiera. Jest Zbawicielem świata, którego przyjście poprzedziło Niepokalane Poczęcie Maryi specjalnie przygotowane i integralnie związane z urodzeniem Chrystusa. Amerykański biskup Fulton J. Sheen opisując akt urodzenia Chrystusa stwierdza, że Bóg zsyłając Swojego Syna, musiał Go wcześniej zapowiedzieć. To było minimum, aby człowiek mógł w ten akt uwierzyć.
Castello, Willmann, Wyspiański, Bassano, Mehoffer, to tylko niektórzy mistrzowie polskiego i europejskiego malarstwa, których dzieła pojawiły się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Wystawa "Światłość w ciemności" łączy różne epoki i style jednym tematem: Bożym Narodzeniem.
"Światło, które rozjaśniło ciemność"
Prof. Jerzy Miziołek przybliżył na antenie Polskiego Radia 24 aspekty wystawy "Światłość w ciemności". - Pierwsze przesłanie wystawy opowiada o niesłychanym darze Boga, o cudzie inkarnacji. Większość obrazów przedstawia światło, które rozjaśniło ciemność - wskazał historyk sztuki.
Jak zaznaczył, "drugi wymiar jest metaforyczny". - Nie ukrywajmy, że COVID-19 jest zagrożeniem, jest rodzajem ciemności. To światło, które się świeci po dziś dzień, ma w kolejne Boże Narodzenie przypomnieć, że istnieje światło silniejsze niż mrok - podkreślił prof. Jerzy Miziołek.
REKLAMA
Posłuchaj
Ks. prof. Jan Przybyłowski ocenił, że "Boże Narodzenie rozbudza w ludziach tęsknotę za miłością". - Jeśli łączymy miłość z narodzeniem, przychodzi na myśl matka. Matka każdego z nas, która dała nam życie. [...] Nazywamy ją rodzicielką, czyli tj. coś więcej niż ciało - mówił.
Na pytanie "jakie znaczenie ewangeliczne ma Matka Najświętsza" ks. prof. Jan Przybyłowski powiedział, że "Maryja porodziła Bożego Syna, czyli miłość bosko-ludzką uosobioną w Jezusie Chrystusie".
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
REKLAMA
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: ks. prof. Jan Przybyłowski (teolog z UKSW), prof. Jerzy Miziołek (historyk z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 19.12.2021
Godzina: 07:06
REKLAMA
PR24/nt
REKLAMA