"O polityce myślał jako o rozsądnej trosce o dobro wspólne". Krzyżkowski o Schumanie
- Kiedy wchodził do francuskiego parlamentu, to nie zostawiał swoich przekonań religijnych przed drzwiami - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Krzyżkowski z Instytutu Myśli Schumana. Gościem audycji był też Rajmund Niszczota z Instytutu.
2022-07-03, 08:30
Kim był Robert Schuman? Czym była dla niego polityka? O tym mówili członkowie Instytutu Myśli Schumana. Ryszard Krzyżkowski z Zarządu Instytutu przypomniał, że o polityce myślał jako o rozsądnej trosce o dobro wspólne. Przedkładał dobro wspólne ponad dobro partii czy państwa.
- Siedem lat temu miałem o nim inne zdanie, ale gdy przeczytałem, że był gorliwym katolikiem i że to się wyrażało w jego działaniach politycznych, to zmieniłam o nim zdanie. Kiedy wchodził do francuskiego parlamentu, to nie zostawiał swoich przekonań religijnych przed drzwiami, ale razem z tymi wartościami tam właśnie działał. To mnie przekonało - podkreślił Ryszard Krzyżkowski.
"Podstawą moralność"
Rajmund Niszczota dodał, że Robert Schuman odwoływał się do takiej polityki, która obowiązywała już w starożytnej Grecji, a polegała na powiązaniu polityki z etyką. Moralność była dla niego podstawą wszelkiego działania, widział w polityce służebną przestrzeń wobec kraju i obywateli.
- Był człowiekiem, który odwoływał się do wartości chrześcijańskich, tak był wychowany, przesiąknięty tym duchem odwoływał się do katolickiej nauki społecznej, stawiał Boga na pierwszym miejscu, czerpał z mądrości Kościoła, by upodmiotowić każdego obywatela - wyjaśnił Rajmund Niszczota.
REKLAMA
Robert Schuman poświęcił swoje życie trudowi pojednania narodów poprzez dzieła, które umożliwiły znoszenie powstałych granic nienawiści między narodami, tworzenie braterskiej przyjaźni między ludźmi i przebaczanie wyrządzonych krzywd. Nie lubił plotek i powierzchownej gadaniny o wszystkim i o niczym podczas przyjęć. Idee znaczyły dla niego więcej niż koktajle.
Był mocno zagłębiony w swoim życiu duchowym. Był człowiekiem skierowanym do wewnątrz, ponieważ nie rezygnował on ze swojego bytu duchowego i intelektualnego z powodu rzekomo aktualniejszych lub na pozór ważniejszych spraw. Nie przywiązywał wagi do pozorów, nawet jeśli w grę wchodziła godność ministerialna. Polityka była dla niego apostolstwem.
Posłuchaj
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie - Reaktywacja"
REKLAMA
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: Ryszard Krzyżkowski (Instytut Myśli Schumana) i Rajmund Niszczota (Instytut Myśli Schumana)
Data emisji: 03.07.2022
Godzina: 07:05
REKLAMA
REKLAMA