"Patrzyli na świat szerzej, wierzyli, że każde życie ma sens". Ks. Mętlewicz o rodzinie Ulmów

- Świat patrzy przez pryzmat: liczy się to, co moje, moja rodzina, moje dobro, mój dom. A Ulmowie patrzyli szerzej - że każde życie ma sens, szczególnie to zagrożone, wykluczone i skazane na śmierć - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Mętlewicz z UKSW o beatyfikowanych w niedzielę Wiktorii i Józefie Ulmach wraz z dziećmi. Historię ich życia i uwarunkowania społeczne życia w podkarpackiej wsi w czasach niemieckiej okupacji przybliżył z kolei dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.

2023-09-10, 08:56

"Patrzyli na świat szerzej, wierzyli, że każde życie ma sens". Ks. Mętlewicz o rodzinie Ulmów
Rodzina Ulmów zostanie beatyfikowana 10 września. Foto: Materiały prasowe / Rafael Film

O godzinie 10 w Markowej na Podkarpaciu rozpoczną się uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów. To wydarzenie bezprecedensowe w historii Kościoła, po raz pierwszy bowiem, za błogosławionych uznana zostanie cała rodzina. Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w swoim gospodarstwie od grudnia 1942 roku ośmioro znajomych Żydów. 24 marca 1944 roku rodzina została zamordowana przez Niemców.

Chrześcijańskie patrzenie na świat

- Ulmowie patrzyli zupełnie inaczej niż patrzy świat - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Mętlewicz z UKSW. - Świat patrzy przez pryzmat: liczy się to, co moje, moja rodzina, moje dobro, mój dom. A oni patrzyli szerzej - że każde życie ma sens, szczególnie to zagrożone, wykluczone i skazane na śmierć i tym bardziej takim osobom, w myśl chrześcijańskiej zasady, trzeba pomagać. Na tym polega unikalność życia Ulmów - wskazał duchowny, odpierając zarzuty stawiane Józefowi Ulmie, że ten, decydując się na ukrywanie Żydów, skazał swą rodzinę na męczeństwo.

- Przed wojną w Markowej było stu-kilkudziesięciu Żydów we wsi, to nie był duży procentowy udział - zauważył z kolei dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, pytany o podziemną komórkę służącą ratowaniu Żydów, jaką stworzył we wsi Józef Ulma. - Wiemy, że udało się uratować około 20 z nich. Było w to zaangażowanych wiele innych osób ze wsi. To też wielki heroizm, że po tym strasznym mordzie, jaki spotkał całą rodzinę razem z dziećmi w marcu 1944 roku, mieszkańcy wsi nie wydali ze strachu tych Żydów, którzy jeszcze się ukrywali. To też należy podkreślić. To też wielka odwaga - dodał historyk.

Beatyfikacja bez precedensu w dziejach Kościoła

Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w marcu 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Aktu beatyfikacji dokona wysłannik papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Następnie odsłonięty zostanie portret beatyfikacyjny nowych błogosławionych - Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marysi oraz bezimiennego, które narodziło się w czasie egzekucji.

REKLAMA

Czytaj także w TVP.Info: Rokita o kaźni Ulmów: Dowódca egzekucji służył potem w policji RFN

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Dr Paweł Ukielski i ks. Krzysztof Mętlewicz o rodzinie Ulmów ("Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja"/ Pr2$) 22:46
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie - reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Wożniakiewicz

Goście: dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego), ks. Krzysztof Mętlewicz (UKSW)

REKLAMA

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 7.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej