Znaczenie pojednania
Tak jak po burzy przychodzi słońce, którego promienie łagodzą szkody wyrządzone przez nawałnicę, tak do słownika polskiego powraca dawno nie używane, ale na szczęście nie zużyte do końca słowo "pojednanie". W Polskim Radiu 24 rozmawiali o tym Anna Ostaszewska, psychoterapeutka-superwizor i ks. dr Krzysztof Mętlewicz z UKSW.
2023-10-22, 08:12
Znaczenie słowa "pojednanie" wyraża akt ponownego zawarcia przyjaźni (jedności) po okresie nieprzyjaźni. Zarówno słowo, jak i praktyczny akt, ma ogromne znaczenie zwłaszcza w chrześcijaństwie, w którym Chrystus przynosi nowe przymierze między Bogiem a człowiekiem.
Słowo to w ciągu wieków nabrało znaczenia w społecznym obcowaniu ludzi między sobą i stanowi nieodłączny element życia. Bez pojednania zwaśnionych stron nie mogą być zrobione dalsze kroki w drodze do pokoju i przyjaźni, więc w budowaniu zdrowego Społeczeństwa Obywatelskiego.
Audycja chce o tym przypomnieć, na progu nowej odsłony - tuż po wyborach, podczas których wszystkie strony deklarowały akt pojednawczy, abyśmy na nowo mogli funkcjonować w zgodzie i wzajemnym zrozumieniu.
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"
Prowadzi: Maciej Woźniakiewicz
Goście: Anna Ostaszewska (psychoterapeutka-superwizor), ks. dr Krzysztof Mętlewicz (UKSW)
Data emisji: 22.10.2023
Godzina emisji: 07.06
PR24/jmo
REKLAMA