X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Czerwiec ’76 – wspomnienie buntu społecznego w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 14:00
41 lat temu rząd zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności, niektóre artykuły miały zdrożeć nawet o 100 proc. Radomscy robotnicy uznali, że to oznacza odebranie im godności i skazanie ich na wegetację. Następnego dnia przerwali pracę w zakłądach i wyszli na ulicę. O wydarzeniach Czerwca ’76 w Radomiu mówili w Polskim Radiu 24 Stanisław Kowalski (dzisiaj prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76), Tomasz Świtka (obecnie przewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i prof. Antoni Dudek.
Audio
  • 24.06.2017 Stanisław Kowalski, Tomasz Świtka i prof. Antoni Dudek o Czerwcu ’76.
Strajk robotników w Radomiu
Strajk robotników w RadomiuFoto: ipn.gov.pl

Wśród protestujących w czasie Czerwca ’76 był Stanisław Kowalski, dziś prezes Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76, a wtedy młody, dobrze zapowiadający się bokser. Jak mówił, nikt nie myślał, że tego dnia nastąpią tak dramatyczne wydarzenia. – Byłem sportowcem, szedłem na trening, zobaczyłem tłumy ludzi na ulicach i pofrunąłem z tymi ludźmi. Krzyczeli, że chcą chleba, śpiewali hymn i międzynarodówkę. Zebraliśmy ludzi z innych zakładów i naszym celem był Komitet Wojewódzki. Znalazłem się w grupie, która poszła na rozmowy z I sekretarzem Prokopiakiem. Oszukał nas, że załatwi sprawę po dwóch godzinach, więc wkroczyliśmy do Komitetu i zaczęła się bitwa z ZOMO – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Protestującym towarzyszył ksiądz Roman Kotlarz, proboszcz jednej z podradomskich parafii. Duchowny był uważany za nieformalnego kapelana strajkujących robotników. Dwa miesiące po wydarzeniach z Czerwca został pobity przez nieznanych sprawców i zmarł w szpitalu. Kapłana dobrze znał ówczesny ministrant Tomasz Świtka, który powiedział, że duchowny był wzorem do naśladowania. – Był moim wychowawcą, nauczycielem i przyjacielem. Ksiądz Kotlarz bardzo przeżył ogłoszenie podwyżki. Rano w Radomiu pobłogosławił wychodzących z zakładów protestujących. Już wcześniej był inwigilowany. Gdy został pobity nikomu się nie pożalił, tylko odprawiał msze, a po kilku dniach zasłabł i zmarł w szpitalu – mówił Świtka.

Zdanie profesora Antoniego Dudka radomski Czerwiec był momentem przełomowym w powojennej historii Polski. – Władze komunistyczne pobudowały zakłady przemysłowe, a potem się okazało, że ci robotnicy, w imieniu których partia rządzi, zbuntowali się. Radom jest najbardziej spektakularnym przykładem buntu w mieście średniej wielkości. Miasto było na szarym końcu w rankingu poziomu życia. Gdy dostali jeszcze tę podwyżkę, to nie wytrzymali – mówił profesor.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kk

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 24.06.2017

Godzina emisji: 13:31

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czerwiec ’76: Radom, Płock, Ursus

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 17:39
Fala strajków przetoczyła się przez wiele miast polskich w czerwcu 1976 roku. O tym, czym zostały wywołane i jak wyglądały demonstracje uliczne w Radomiu, Płocku i Ursusie mówił w Polskim Radiu 24 dr Tadeusz Ruzikowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 10:07
Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie pomnik bohaterów Radomskiego Czerwca’76

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:30
Bohaterowie robotniczego protestu sprzed czterech dekad doczekają się w Radomiu swojego pomnika. W audycji Tym Żyje Kraj o inicjatywie mówił Stanisław Kowalski ze Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wystąpień Czerwca '76 w Radomiu, Płocku i Ursusie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 07:30
Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń