Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

2017-10-14, 14:00

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej
Grupa powstańców śląskich uzbrojonych w karabiny Mauser. Powstania śląskie to trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polską i niemiecką.Foto: wikip[edia.org

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj

14.10.17 Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej
+
Dodaj do playlisty

Jak wskazywali goście Polskiego Radia 24, śląska historia, od czasów średniowiecza aż do czasów powstań śląskich, nie jest ściśle związana z Rzeczpospolitą.

– To region o osobnej historii, porównując do Wielkopolski, Małopolski czy Mazowsza. Śląsk już w XIV wieku stracił państwowy, instytucjonalny związek z Rzeczpospolitą. Wszystkie epizody, które formują tożsamość polską w najbardziej klasycznym wydaniu – demokracja szlachecka, konfederacja barska, rozbiory czy powstania – ominęły ten region – podkreślali eksperci z IPN.

Po I wojnie światowej, po której Polska odzyskała niepodległości, na terenie Górnego Śląska – w myśl traktatu wersalskiego – miał odbyć się plebiscyt. W konsekwencji głosowania, a także trzech powstań śląskich, do Rzeczpospolitej przyłączono ok. jednej trzeciej regionu. Pozostała część Górnego Śląska, a także Dolny Śląsk, w granicach Polski znalazły się po II wojnie światowej.

Więcej w rozmowie z Adamem Dziurokiem, Sebastianem Rosenbaumem i Bogusławem Traczem.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24

____________________ 

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 14.10.17

Godzina emisji: 13.15


Polecane

Wróć do strony głównej