Kobiety wywiadu

2018-08-12, 08:42

Kobiety wywiadu
Kobity decydują się na służbę szpiegowską z wielu powodów. Wiele wykorzystują również środków do tego, by skutecznie działać.Foto: Pixabay

Są wśród nich agentki, które zajmowały się szpiegostwem z pobudek patriotycznych, ale i takie, które stały się narzędziem uprawiających politykę mężczyzn. Jedne szukały przygody, inne łatwej drogi do fortuny, a jeszcze inne zemsty. W audycji „Wszystko Jest Historią” rozmowa o najbardziej niezwykłych kobietach-szpiegach.

Posłuchaj

12.08.18 Przemysław Słowiński: „Motywacje patriotyczne były i są podstawowym powodem angażowania się kobiet w działalność wywiadowczą (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Historia wywiadu i kontrwywiadu pełna jest kobiet podejmujących niebezpieczne zadania i ryzykujących życie. Przemysław Słowiński, pisarz i autor książek biograficznych, zaznaczył, że ich poczynania pełne są również wielu nieetycznych metod, które służą szpiegostwu. Sprawdzonym sposobem zdobywania tajnych informacji był i jest seks. Najsłynniejszą wywiadowczynią, która wykorzystywała przede wszystkim tę drogę do zdobywania informacji, była Anna Chapman, sowiecka, a następnie rosyjska agentka, która żyje do dziś.

– Oczywiście, że panie wykorzystują swoje wdzięki do tego, by skutecznie działać jako szpiedzy. Jednak to samo można powiedzieć o mężczyznach. Seks jest uzywany od początków pojawienia się szpiegostwa, bedącego jednym z najstarszych zawodów świata. Władcy państw wiedzieli i wiedzą, że jest to najlepszy sposób do pozyskiwania informacji – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.   

Rozmaite motywy kierują kobietami, które decydują się na bycie szpiegiem. Wśród nich są oczywiście pieniądze, przygoda, poczucie obowiązku wobec ojczyzny, a także miłość. – Ta ostatnia pobudka pchnęła do tej służby m.in. Matę Hari czy Violettę Szabo. Obie przeżyły w swoim życiu miłosne rozterki i w pewnym sensie działały w imię zemsty. Pierwsza z nich jest chyba najbardziej znaną kobietą-szpiegiem, którą rozsławiły filmy i różnego rodzaju opracowania. W rzeczywistości była jednak bardzo mierna w wykonywaniu swoich obowiązków – dodał Przemysław Słowiński, autor książki „Kobiety wywiadu”.

Wiecej w całej rozmowie.

Audycję "Wszystko Jest Historią" prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 11.08.18

Godzina emisji: 08.37

Polecane

Wróć do strony głównej