X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Wakacje z agentem". Jarosław Jakimczyk o kulisach procesu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 22:00
- Tytułu "Wakacje z agentem" nie ustalili autorzy cyklu tekstów, ale redakcja dziennika "Życie". Był on na tyle przeszarżowany, o jeden most za daleko, że gdyby brzmiał inaczej, to proces nie miałby takiej dynamiki. Być może sąd nie mógłby stwierdzić, że to, co zostało opisane, było nierzetelne - mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Audio
  • 21.11.16 Proces Aleksandra Kwaśniewskiego i dziennika Życie. Gość: Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zdjęcie ilustracyjnefot.Glow ImagesEast News
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/East News

W 1997 roku na łamach "Życia" ukazał się cykl artykułów "Wakacje z agentem", opisujący pobyt i domniemane spotkaniach Aleksandra Kwaśniewskiego (w 1994 roku przewodniczącego Klubu Parlamentarnego SLD), z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem w pensjonacie "Rybitwa" na terenie Centralnego Ośrodka Sportu we Władysławowie-Cetniewie. Sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, najciekawsze w tej historii, z perspektywy 20 lat, są okoliczności związane z procesem.- Przed sądem wystąpili świadkowie obu stron, powoda Aleksandra Kwaśniewskiego i świadkowie pozwanych. Wśród tych drugich, dziesięcioro potwierdziło to, co powiedziało dziennikarzom. Tylko jedna osoba na jedenaście zasłoniła się niepamięcią. Sąd uznał jednak, że nie byli to świadkowie wiarygodni. Bardziej wiarygodni byli świadkowie przedstawieni przez prezydenta - powiedział Jarosław Jakimczyk. - Sąd uznał za niezbyt istotne dowody składane przez recepcjonistów i kelnerów. Istotne dowody były składane przez znanych prawników, biznesmenów i wielkich tego świata - tłumaczył Jakimczyk. 

Kluczowe dla sprawy okazały się zeznania Bogusława Kotta, szefa BIG Banku Gdańskiego, który stwierdził, że w czasie domniemanego spotkania w Cetniewie, Aleksander Kwaśniewski przebywał w Irlandii. - Bank przedstawił dokument. Nie było to jednak potwierdzenie wydruku z karty kredytowej, ale zaświadczenie. Sąd nie zadał sobie trudu, aby dalej badać ten dowód - powiedział Jakimczyk. 

Sąd nakazał autorom tekstów oraz redaktorowi naczelnemu dziennika "Życie" Tomaszowi Wołkowi publiczne przeproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/ip/tj

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 20:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy spraw: Dziennikarz w świecie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 11:57
Internet to narzędzie, dzięki któremu o wiele sprawniej niż dawniej można manipulować informacją. Jak się przed tym bronić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powiedzmy Sobie Jasno: O przyszłości dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 20:24
Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych to również rozkwit dziennikarstwa obywatelskiego. Czy w dobie Twittera i Facebooka zawodowi dziennikarze są jeszcze potrzebni? O tym w audycji Powiedzmy Sobie Jasno rozmawiali Marcin Lis z portalu „Wprost.pl”, Anna Dąbrowska z „Polityki” i Anna Sarzyńska z portalu „wPolityce.pl”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie ściśle tajne, czyli kulisy pracy dziennikarza śledczego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 21:28
Jak opisywać ściśle tajne historie? Czy można robić to zgodnie z prawem? W programie Kulisy Spraw mówił o tym dziennikarz śledczy specjalizujący się w tematyce służb specjalnych Jarosław Jakimczyk.
rozwiń zwiń