Warszawska architektura z czasów PRL-u
– Warto zainteresować się budynkami z okresu PRL – przekonuje Karol Bulski, warszawski przewodnik. Pałac Kultury i Nauki, MdM, Uniwersam czy Dworzec Centralny to miejsca, które w specyficzny sposób oddają ducha tamtych czasów. Powoli zyskują uznanie młodego pokolenia oraz turystów zagranicznych.
2017-03-03, 19:46
Posłuchaj
Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, najwięcej kontrowersji wzbudza socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki. Jego zdaniem, zupełnie nie słusznie. – Jest przykładem ciekawej architektury, ma polskie dekoracje, jego program jest symboliczny. Tak, jak otwarta książka, która jest w kartuszu herbowym. Pokazuje, że wraz z Pałacem cywilizacja i kultura wkraczają do naszego kraju i będą mogły trafić pod strzechy – tłumaczył.
Interesującą ideą architektoniczną jest również, według Bulskiego, osiedle na Przyczółku Grochowskim. Wyjaśniał, że od samego początku było ono zdominowane przez rachunek ekonomiczny. – Trzeba było zbudować bloki dla 7 tys. osób, ale tylko osiem wind miało je obsługiwać. Stąd wymyślono budynki połączone galeriami – mówił.
Karol Bulski podkreślał również, że warto zainteresować się MdM, który w ciekawy sposób wkomponowuje się w tkankę Śródmieścia. – Pokazuje jak ta architektura jest fasadowa. Kapitalistyczne budynki zasłania parawan MdM – ocenił.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Janusz Miliszkiewicz.
Polskie Radio 24/ip
_________________
Data emisji: 03.03.2017
Godzina emisji: 18:15
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
REKLAMA