more_horiz

Sprawa Siergieja Skripala. "Karą za zdradę służby jest śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 19:33
– To była kara za zdradę służby – tak o próbie zabójstwa Siergieja Skripala, byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, który był również agentem brytyjskim, mówił w Kulisach Spraw dr Rafał Brzeski, historyk wywiadu.
Audio
  • 13.04.18 Kulisy Spraw: Dlaczego Rosjanie chcieli zabić Skripala?
Siergiej Skripal
Siergiej SkripalFoto: AFP/EASTNEWS

Siergiej Skripal został Wielkiej Brytanii otruty substancją typu nowiczok, najprawdopodobniej przez Rosjan. – Mogło chodzić o coś w rodzaju ukarania (…). Z GRU wychodzi się albo martwym, albo po prostu się nie wychodzi. Tam nie ma emerytury, tam się jest dożywotnio – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Rafał Brzeski, wskazując, że wobec funkcjonariuszy w GRU stosuje się surowsze reguły niż wobec agentów. Jak wyjaśniał na naszej antenie ekspert, agent to obcokrajowiec zwerbowany przez daną służbę wywiadowczą.

– Agent ma większą „swobodę”, kara za zdradę jest dla niego inna – wskazywał dr Rafał Brzeski. – Tymczasem, w przypadku Skripala Rosjanie mówią o czymś więcej niż zdrada państwa, jego tajemnic. To była zdrada służby. A w Rosji to coś niebywale nagannego – mówił historyk wywiadu.

4 marca Siergiej Skripal, były podwójny agent przekazujący informacje rosyjskiego wywiadu wojskowego wywiadowi brytyjskiemu, został wraz z córką otruty silnie toksyczną substancją. Londyn uważa, że była to trucizna produkcji rosyjskiej, a o atak oskarżyła Rosję. Moskwa zaprzecza zarzutom.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/zz

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.04.18

Godzina emisji: 19.15


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem