more_horiz

Kulisy Spraw: O "polskim Jamesie Bondzie"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:59
– Jeżeli mielibyśmy powiedzieć, że któryś z naszych szpiegów przypominał Jamesa Bonda, to był to Jerzy Sosnowski – mówił w Kulisach Spraw Sławomir Koper, współautor książki „Polscy Szpiedzy”.
Audio
  • – Jeżeli mielibyśmy powiedzieć, że któryś z naszych szpiegów przypominał Jamesa Bonda, to był to Jerzy Sosnowski - mówił historyk Sławomir Koper. Audycja Jerzego Jachowicza z cyklu "Kulisy Spraw". (PR, 28.05.2018)
Jerzy Sosonowski
Jerzy SosonowskiFoto: wikipedia.org/public domain

Jerzy Sosnowski był oficerem wywiadu II Rzeczpospolitej – zorganizował za naszą zachodnią granicą siatkę szpiegowską, która dostarczyła dowody na to, że Republika Weimarska nie respektuje traktatu wersalskiego, który zakładał m.in. demilitaryzację Niemiec. Tymczasem, Berlin prowadził w porozumieniu z Rosją Radziecką program zbrojeń.

– Jeżeli mielibyśmy powiedzieć, że któryś z naszych szpiegów przypominał Jamesa Bonda, to był to Jerzy Sosnowski. Był on bardzo przystojny, miał duże powodzenie u kobiet. Dodatkowo, miał na swoją działalność bardzo duże środki – mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper. – Dzięki temu osiągał w Berlinie niesamowite sukcesy – dodawał.

Więcej o Jerzym Sosnowskim w całej rozmowie ze Sławomirem Koprem, współautorem książki „Polscy Szpiedzy”.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.   

Polskie Radio 24/zz

____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 28.05.18

Godzina emisji: 19.10


Zobacz także

Zobacz także