X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Marcin Wikło: dbanie o bezpieczeństwo energetyczne Polaków za rządów PO-PSL było kompletną fikcją

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 19:30
- Sprawą według nas kluczową były instrukcje negocjacyjne, które powstawały w ministerstwie gospodarki, kierowanym przez Waldemara Pawlaka, czyli ówczesnego wicepremiera, i były akceptowane przez Donalda Tuska. One miały być podstawą do negocjacji pomiędzy PGNiG a Gazpromem - mówił w audycji Kulisy Spraw Marcin Wikło, dziennikarz tygodnika "Sieci".
Audio
  • 20.07.18 Marcin Wikło o negocjacjach pomiędzy PGNiG a Gazpromem (Polskie Radio 24/Kulisy Spraw)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na początku lipca został odtajniony raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zawierania umów strony polskiej ze stroną rosyjska, ale także budowy gazoportu w Świnoujściu. Raport powstał w 2013 roku. Marcin Wikło podkreślił, że ważne jest by podkreślać, kiedy raport powstał. Gość przyznał też, że dokument potwierdza to, co wspólnie z Markiem Pyzą opisywali w tygodniku "Sieci".

- W raporcie są fragmenty wskazujące na to, że Polska nie trzymała się instrukcji negocjacyjnych. A jeżeli się już ich trzymała, to one były po prostu z błędnymi założeniami. Pierwsza instrukcja została przed Donalda Tuska podpisana na początku marca 2009 roku. Ona zakładała jeszcze takie rzeczy jak bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wspominała o tym, że będziemy budowali terminale LNG w Świnoujściu, że potrzebujemy kupić tyle gazu, ile wówczas nam brakuje - przyznał dziennikarz.

Jak podkreślił Marcin Wikło pierwsza instrukcja, zaakceptowana przez Tuska, nakazywała, by nie wiązać się z Gazpromem długą umową. Potem sytuacja diametralnie się zmieniła. - Później nastąpiła wizyta Waldemara Pawlaka w Moskwie i rewizyta Rosjan w Warszawie. W drugiej instrukcji negocjacyjnej, która również powstała w ministerstwie gospodarki, ze zdziwieniem czytamy, że zniknęły wszystkie takie elementy, które by można nazwać dbałością o energetyczne bezpieczeństwo Polski - powiedział Wikło.

Polskie zapotrzebowanie roczne na gaz to około 15 mld metrów sześciennych. Brakowało około 3 mld metrów sześciennych. Dziennikarz "Sieci" wyjaśnił, że Donald Tusk oddał sprawy gospodarcze PSL-owi. To Waldemar Pawlak miał politycznie i merytorycznie czuwać nad negocjacjami z Rosjanami.

- To się zmieniło dopiero tuż przed samym podpisaniem kontraktu, kiedy do Tuska doszły takie informacje, że jeszcze gdzieś na boku Pawlak próbuje nas związać z Rosjanami dodatkową umową na budowę elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim, do czego na szczęście nie doszło. Ale byliśmy naprawdę bardzo blisko - podkreślił rozmówca Polskiego Radia 24.

Więcej na ten temat w całej rozmowie.

Audycję Kulisy spraw prowadził Radosław Jankiewicz

PR24/ras

____________________

Data emisji: 20.07.18

Godzina emisji: 19:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sławomir Cenckiewicz o przeszłości sędziego Iwulskiego. "Gigantyczna manipulacja"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 20:51
- Ustawa o IPN (...) piętnuje całą Wojskową Służbę Wewnętrzną, nazywając ją częścią składową organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego - zauważył w Kulisach Spraw dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Historyk w Polskim Radiu 24 mówił o przeszłości pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Leki za miliony złotych wywiezione za granicę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:38
W maju 2018 roku agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi. O skomplikowanym procederze mówił w audycji Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 mgr farm. Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: O sytuacji w polskim sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 20:31
Patologie w polskim wymiarze sprawiedliwości, które od kilku lat nagłaśniane są przez media, bulwersują już nie tylko ekspertów związanych z tą dziedziną życia publicznego. Przeprowadzone w ostatnich miesiącach przez rząd reformy miały je wyeliminować i usprawnić działanie polskich sądów. Czy tak się rzeczywiście stało? O tym w rozmowie z Gościem Polskiego Radia 24, Maciejem Lisowskim, prezesem fundacji Lex Nostra, autorem książki o patologiach w polskim sądownictwie pt. "Prawo i pięść".
rozwiń zwiń