X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Kulisy spraw. Działania poprzedniego rządu ws. luki VAT

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 22:00
- Dopiero w 2016 roku doszło do połączenia wszystkich służb w jedno. Wcześniej służba skarbowa nie była w stanie zajrzeć do danych służby celnej. A to przecież ta sama organizacja, to samo ministerstwo. Dlatego oni nie byli w stanie sprawdzić czy ktoś, kto na przykład występuje o zwrot ze sprzedaży paliwa, zapłacił akcyzę – powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Siudaj ("Gazeta Bankowa").
Audio
Przesłuchanie Bartłomieja Sienkiewicza przed komisją śledczą ds. VAT
Przesłuchanie Bartłomieja Sienkiewicza przed komisją śledczą ds. VATFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejmowa komisja śledcza ds. podatku VAT przesłuchała Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji. "Wszystko działało, jak należy. Mam wrażenie, że państwo uczyło się tego rodzaju przestępczości" - powiedział były szef MSWiA. Wskazał, że poruszał ten temat z szefem CBŚ oraz na rocznej odprawie policji. Przesłuchiwany dodał również: "Dostaliście wszystkie narzędzia do walki z luką VAT na tacy".

Do jego słów odniósł się gość PR24. - Owszem, było kilka projektów, w tym między innymi jednolity plik kontrolny. Mechanizm, który rzeczywiście pomaga w walce z wyłudzeniami VAT-u, był przygotowany, ale trzeba było go wdrożyć. Mówimy o bardzo skomplikowanym programie, gdzie trzeba wgrywać bardzo dużo danych - jeden terabajt miesięcznie. To naprawdę duże ilości danych – powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Siudaj.

Jak zaznaczył, "pewne jest, że w 2015 roku rzeczywiście był gotowy JPK". - Pan Sienkiewicz swoją misję zakończył w 2013 roku i do tego czasu nie było JPK. W dziedzinie JPK sporo zrobił natomiast minister Szczurek, który został wprowadzony do ministerstwa wskutek dosyć dramatycznej interwencji pana prezesa NBP Marka Belki – podkreślił gość PR24.

Podczas przesłuchania przewodniczący komisji Marcin Horała przypomniał, że Polska zmagała się z mafią VAT-owską co najmniej od 2008 roku, ale dopiero w roku 2015 wprowadzono jakiejś poważne zmiany w prawie. Bartłomiej Sienkiewicz odpowiedział, że "państwo to wielki tankowiec" i "nie da się z dnia na dzień zmienić koncepcji".

- Na zachodzie Europy, kiedy poziom luki VAT-owskiej był dość niski, zaczęto temu przeciwdziałać. Natomiast władze polskie czekały nie wiadomo na co. Przecież można było dostrzec, że coś złego się dzieje w Wielkiej Brytanii i sprawdzić, jak to wygląda u nas. Można było zrobić jakieś kontrole. Tymczasem słyszałem niedawno pana Rostowskiego, który mówił, że to jest naturalne, że luka VAT-owska jest wszędzie – skomentował Marek Siudaj.

- Dopiero w 2016 roku doszło do połączenia wszystkich służb w jedno. Wcześniej służba skarbowa nie była w stanie zajrzeć do danych służby celnej. A to przecież jest ta sama organizacja, to samo ministerstwo. Dlatego oni nie byli w stanie sprawdzić czy ktoś, kto na przykład występuje o zwrot ze sprzedaży paliwa, zapłacił akcyzę. To mnie zaskakuje – dodał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24

------------------------

Data emisji: 28.06.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja ds. VAT przesłuchała B. Sienkiewicza. Dwugłos polityków

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 18:41
– Myślałem, że pan Sienkiewicz będzie bardziej konsekwentny w ocenie swojej pracy – powiedział Kazimierz Smoliński. Mirosław Pampuch przyznał z kolei, że b. szef MSWiA "przedstawiał bardzo rzeczowo działania swojego resortu".
rozwiń zwiń