75. rocznica powołania PKWN. Fakty i mity

75 lat temu, 22 lipca 1944 r., na antenie Radia Moskwa ogłoszono powstanie Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i jego propagandowy manifest. - PKWN był wydmuszką stworzoną w Moskwie przez Józefa Stalina jako namiestnictwo komunistyczne nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

2019-07-23, 20:01

75. rocznica powołania PKWN. Fakty i mity
Zdjęcie propagandowe przedstawiające osobę czytającą Manifest PKWN . Foto: Wikimedia domena publiczna

Posłuchaj

23.07.19 Kulisy spraw: 75. rocznica powołania PKWN
+
Dodaj do playlisty

Proklamowanie PKWN było uwieńczeniem przygotowań do przejęcia kontroli nad Polską przez siły w pełni uzależnione od Kremla. - Proklamowane święto 22 lipca miało uprawomocniać powojenne władze. PRL jako nazwa państwa zafunkcjonowało w 1952 roku. Manifest PKW jako święto założycielskie było od razu obchodzone. Nie jest tak, że komuniści po kilku latach uświadomili sobie, iż warto takie obchody zorganizować. Rok po ogłoszeniu manifestu zaczęto obchodzić tę rocznicę - tłumaczył Grzegorz Wołk.

W związku z powołaniem PKWN narosło wiele mitów, kłamstw założycielskich. - PKWN nie został ogłoszony w Chełmie lubelskim tylko w Moskwie, a członkowie PKWN pojawili się w Chełmie pięć dni po proklamowaniu manifestu. Stąd mówimy o Polsce lubelskiej, kilkunastu pierwszych miesiącach funkcjonowania komunistycznej Polski, gdy władze funkcjonowały w relatywnie mało zniszczonym Lublinie - powiedział historyk. Dodał, że nie można mówić o jakiejkolwiek autonomii PKWN wobec Moskwy.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Kulisy Spraw" był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

REKLAMA

Data emisji: 23.07

Godzina emisji: 19.10

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej