Przedmioty związane z historią najbardziej pożądane przez bibliofilów

2017-02-10, 19:41

Przedmioty związane z historią najbardziej pożądane przez bibliofilów
mat. ilustracyjne. Foto: NAC

Rękopisy, druki, dokumenty historyczne i obiekty rzemiosła artystycznego, związane z historią Polski. To przedmioty najbardziej pożądane przez kolekcjonerów. Na aukcjach osiągają ceny od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Paweł Podniesiński, ekspert rynku bibliofilskiego.

Posłuchaj

10.02.2017 Paweł Podniesiński, ekspert rynku bibliofilskiego o najbardziej pożądanych przedmiotach
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniał gość, najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów i najdroższe są rękopisy, będące unikatowymi przedmiotami. Na rynku bibliofilskim pojawiają się w całości lub we fragmentach. Wysoko cenione są także dokumenty historyczne, podpisane przez królów, czy związane z ważnymi osobistościami w dziejach Polski. – Dokument, dotyczący zesłania Józefa Piłsudskiego na Syberię, z roku 1887 sprzedano za 38 tys. złotych – wskazywał Podniesiński.

Tłumaczył, że na aukcjach pojawiają się również przedmioty rzemiosła artystycznego oraz plakaty. – Najbardziej poszukiwanymi są obecnie te z dwudziestolecia międzywojennego, związane z wojną polsko-bolszewicką. Ceny oscylują od 10 do 30 tys. złotych – zaznaczył.

Zdaniem Podniesińskiego, cenne pozycje warto licytować, gdy tylko się pojawiają, bo większość z nich to pojedyncze egzemplarze. – Duża część jest kupowana przez biblioteki i muzea, więc z założenia nie wrócą już na rynek antykwaryczny. Okazja może się nie powtórzyć – ocenił.  

Tym, których nie stać na drogie pozycje, gość radził kupować pozycje nie dla treści, ale na przykład projektu graficznego. – Takie kolekcje już powstają. Koszt jest niewielki, buduje się je latami, ale na wydatek kilkunastu, kilkudziesięciu złotych, większość ludzi może sobie pozwolić.

REKLAMA

Podniesiński mówił także, że można zauważyć schyłek tradycyjnego rynku antykwarycznego, bowiem duża jego część przenosi się do Internetu. Coraz trudniej doświadczonym kolekcjonerom przekazywać dziedzictwo młodemu pokoleniu. – Na razie to oglądanie zdjęć i czytanie opisów, co odziera kontakt z całej istoty kolekcjonerstwa, związany z wymianą myśli, doświadczeń, historii – wyjaśnił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Janusz Miliszkiewicz.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Kulisy Spraw - wszystkie audycje.

____________________

Data emisji: 10.02.2017

Godzina emisji: 19:15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej