more_horiz

"Poziom okrucieństwa tej zbrodni przeraża". Dziennikarz śledczy o sprawie "Skóry"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:41
Tematem kolejnego odcinka audycji "Kulisy Spraw" było morderstwo sprzed ponad 20 lat. Pod koniec 1998 roku 23-letnia studentka – Katarzyna Z. – została w brutalny sposób zamordowana. Sprawca zbrodni torturował, oskórował ofiarę, by na koniec odciąć jej kończyny. Red. Łukasz Kurtz rozmawiał na ten temat z dziennikarzem śledczym Piotrem Litką.
Audio
  • P. Litka: sprawa na pewnym etapie przerosła śledczych (Polskie Radio 24/Kulisy Spraw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

policja zatrzymanie 663.jpg
Brutalne zabójstwo studentki. Szykuje się jeden z najbardziej skomplikowanych procesów

Do krakowskiego sądu dotarł akt oskarżenia przeciwko Robertowi J., oskarżonemu o zabójstwo studentki Katarzyny Z. w 1998 roku. Skórę i kawałki ciała młodej kobiety wyłowiono z Wisły w styczniu 1999 roku. Sprawcy nie udało się ustalić przez blisko 19 lat. Podejrzany Robert J. został aresztowany dopiero w 2017 roku. Teraz Prokuratura zakończyła śledztwo. Akt oskarżenia trafił do sądu, a podejrzany na ławę oskarżonych.

Piotr Litka, który jest autorem reportaży i publikacji nt. zbrodni z 1998 roku opowiedział o makabrycznym morderstwie. – Była to sprawa nietypowa dla polskich służb. Przypadki oskórowania ofiary trafiają się bardzo rzadko. Sprawa na pewnym etapie przerosła śledczych. Okrucieństwo sprawcy i nieprzygotowanie śledczych na taką sprawę, spowodowało, że śledztwo stanęło w martwym punkcie – stwierdził.

Morderca "na widelcu"

– Człowiek, który jest oskarżany o popełnianie tego przestępstwa, był już przesłuchiwany, był "na widelcu". W tamtym czasie błąd był po stronie niemocy prokuratury. (...) Poznałem Roberta J. Sprawił na mnie wrażenie człowieka bardzo ostrożnego, nieufnego wobec obcych. Wydaje mi się, że sam proces i wyjaśnienia mężczyzny przed sądem, będą bardzo obszerne. (...) Poziom okrucieństwa tej zbrodni przeraża – mówił dziennikarz śledczy.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Łukasz Kurtz

Polskie Radio 24/pb

------------------------------------

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 19.10

 

Zobacz także

Zobacz także