more_horiz

Rzeź Ormian. "Ruch Młodych Turków chciał wyniszczyć wszystkich chrześcijan"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 21:10
 - 24 kwietnia 1915 roku do władzy dochodzi Ruch Młodych Turków, którzy pragną połączyć wszystkie ludy tureckie i powiększyć swoje terytorium oraz wyniszczyć wszystkich chrześcijan. I sięzaczęło - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o rzezi Ormian Hasmik Sahakyan, Ormianka mieszkająca w Polsce. 
Audio
  • - Chodziło o wyniszczenie chrześcijan - mówiła Hasmik Sahakyan (Polskie Radio 24/Kulisy spraw)
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w Aleppo
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w AleppoFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Rozkaz masowych wysiedleń i mordów na Ormianach zapadł 24 kwietnia 1915 roku. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Większość zginęła.
Inicjatorem masowych mordów i deportacji był ówczesny minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza. Pisał, że każdy kto sprzeciwi się decyzji władz, nie może być urzędnikiem państwowym. 27 maja 1915 rozpoczęły się deportacje Ormian zamieszkujących Anatolię. Byli kierowani do Syrii i Mezopotamii.

Większość zginęła z pragnienia i głodu. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, przybijano podkowy końskie do stóp, duchownych Kościoła ormiańskiego palono żywcem lub zakopywano w ziemi. Szacuje się, że w latach 1915–1917  mogło zginąć około 1,5 mln ludzi.
Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Prowadzący spytał jak wyglądały pierwsze ataki na Ormian.

Hasmik Sahakyan stwierdziła, że chodziło o próbę "wniszczenia wszystkich chrześcijan". - 24 kwietnia 1915 roku do władzy dochodzi Ruch Młodych Turków, którzy pragną połączyć wszystkie ludy tureckie i powiększyć swoje terytorium oraz wyniszczyć wszystkich chrześcijan. Nie chodziło tylko o Ormian, ale o wszystkich, którzy wierzyli w Chrystusa - zaznaczyła.

- I się zaczęło. Konkretnie  w Konstantynopolu, od mordów i rzezi, głównie na inteligencji ormiańskiej, która się tam znajdowała - dodała. 

Mieszkająca w Polsce Ormianka podkreśliła, że Turkowie wykorzystywali Kurdów. - Co ciekawe, Turkowie wykorzystywali do mordów na Ormianach Kurdów, który od zawsze obiecywali autonomię. Tak się do dzisiaj nie stało - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Rafał Dutkiewicz

Polskie Radio 24/dcz

------------------------------------

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz także

Zobacz także