Handel w niedzielę – za i przeciw

Od 27 lat wszystkie sklepy w Polsce są otwarte przez 7 dni w tygodniu. Pojawiła się jednak inicjatywa, żeby handel w niedzielę ograniczyć. Ponad 500 tys. Polaków poparło obywatelski projekt ograniczenia handlu w niedziele. Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm. Projekt wzbudza wiele kontrowersji. O sprawie w audycji „O sobie samych” w Polskim Radiu 24. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Alfred Bujara (Solidarność), Andrzej Maria Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji), Mateusz Zaremba (socjolog SWPS), Jakub Tarka (Polskie Radio).

2016-09-21, 13:58

Handel w niedzielę – za i przeciw
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Yuya Tamai

Posłuchaj

20.09.16 24 Handel w niedzielę – za i przeciw. Goście: Alfred Bujara (Solidarność), Andrzej Maria Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji), Mateusz Zaremba (socjolog SWPS), Jakub Tarka (Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

Na 28 Krajów Unii Europejskiej tylko w 9 handel w niedzielę jest ograniczony. Największe restrykcje panują w Niemczech, Austrii, Belgii i części Holandii. Czy już niebawem dołączy do nich Polska?

Handlować w niedzielę czy nie – głosy Polaków są podzielone. Inaczej na sprawę patrzą klienci wielkich sklepów, a inaczej ich właściciele, którzy boją się bankructwa. Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność przypomniał, że związek zawodowy który reprezentuje, o wolne niedziele walczy od 25 lat.

- Koszty społeczne pracy w niedzielę są wysokie. Dziś płacimy za mnie wszyscy jako społeczeństwo – powiedział. Przypomniał, że Kodeks Pracy dopuszcza możliwość pracy nawet sześć niedziel pod rząd.

 – Pomysł wolnej niedzieli narastał. W tej chwili doszliśmy do takiego apogeum, sami pracownicy domagają się tej wolnej niedzieli, ze względu na bardzo trudne warunki pracy (...) – mówił gość.

REKLAMA

Andrzej Maria Faliński (Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji) sprawę handlu w niedzielę widział inaczej. - Nie odrzucam argumentów stojących za życiem rodzinnym i dyskomfortem tysięcy pracowników, którzy ciężko pracują. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja o wyłączeniu handlu w niedzielę, jest trudna i szkodliwa dla interesów właścicieli sklepów – argumentował Faliński.

 Uczestniczący w dyskusji socjolog Mateusz Zaremba przypomniał zaś o znaczeniu centów handlowych w naszym społeczeństwie.

- Nasza obyczajowość to nie tylko handel, ale też rozrywka. Konsumpcjonizm narzuca styl życia. To nie tylko prosty handel, ale to styl życia – mówił w Polskim Radiu 24. – Nie widzę związku między niedzielą, a poprawą warunków pracy. Czy mamy też ograniczając ograniczać usługi? To też jest praca w niedzielę - argumentował.

W audycji wyemitowano reportaż Jakuba Tarki (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) „A w niedzielę”, o Polkach pracujących w niedzielę, głównie w handlu.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Paweł Wojewódka.

Polskie Radio 24/ip/tb/pj

___________________

REKLAMA

Data emisji: 20.09.2016

Godzina emisji: 23.12


 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej