Ubywa w Polsce rodzin zastępczych

Największy problem jest w Gdańsku, gdzie nawet 40 dzieci można byłoby od razu umieścić w rodzinach zastępczych, gdyby takie były. Na czym polega ta rodzinna "instytucja" i jak sprawić, by rodzin zastępczych było więcej? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Sylwia Łysakowska z Mazowieckiej Fundacji Rodzin Zastępczych, Agnieszka Oracz-Zawistowska z Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Katarzyna Klimiuk-Bibik - matka zastępcza.

2017-11-20, 12:00

Ubywa w Polsce rodzin zastępczych
Czy rodziny zastępcze to sztuczny układ?. Foto: pixabay.com/domena publiczna

Posłuchaj

19.11.17 Na czym polega misja rodzin zastępczych?
+
Dodaj do playlisty

Rodzina zastępcza to praca na 24 godziny, w której fajne jest to, że nigdy nie wiadomo co wydarzy się następnego dnia – powiedziała Sylwia Łysakowska, która sama opiekuje się ósemką dziećmi w pieczy zastępczej oraz dwójką własnych. - Ludzie tworzący rodziny zastępcze mają ogromny potencjał i energię, a przy tym realizują się w tej roli – dodała gość audycji.

Katarzyna Klimiuk-Bibik sprawuje opiekę nad 9 dzieci. – Decyzję w tym zakresie podjęłam będąc jeszcze dzieckiem. Zawsze mówiłam, że w przyszłości chcę mieć duża rodzinę. Mając 8 lat wybrałam się z paczką cukierków do domu dziecka w swojej miejscowości. Najpierw byłam Kasią, potem ciocią, aż w końcu zostałam mamą – podkreśliła Klimiuk-Bibik i dodała, że w ten sposób rozpoczęła się jej misja.

- W mojej rodzinie zawsze mówiło się, że wszystkie dzieci są „nasze” i każdym trzeba się tak samo zająć. Zarówno moja mama jak i babcia miały dobry kontakt z dziećmi. Potrafiły słuchać, rozumieć i tłumaczyć, mając przy tym wiele cierpliwości - wspominała Agnieszka Oracz-Zawistowska.

Rodzina zastępcza to forma rodzinnej pieczy zastępczej dla dziecka pozbawionego całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Po przezwyciężeniu przez rodzinę naturalną trudności, które były powodem do umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, dziecko powraca do biologicznych rodziców. W sytuacji zaś, gdy nie zaistnieją warunki umożliwiające powrót dziecka do domu dziecko zostaje umieszczone w rodzinie przysposabiającej.

REKLAMA

W audycji zaprezentowany został również reportaż Marty Rebzdy „Nie trzeba być superbohaterem”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz.

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 19.11.17

Godzina emisji: 22:10

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej