Pokolenie 60 plus. Ludzie z niewykorzystanym potencjałem
W Polsce żyje ponad 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. To namacalny dowód na to, że jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Niektórzy chcą pracować dalej, niestety rynek nie zawsze im sprzyja. Czy wiek pracownika może być atutem? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Zofia Szweda-Lewandowska (SGH), dr Agnieszka Czerw (psycholog Uniwersytet SWPS) i prof. Andrzej Szpociński (socjolog Collegium Civitas).
2018-03-12, 11:50
Posłuchaj
Wielu ekspertów twierdzi, że nadchodzi wiek silver generation. Chociaż w Polsce zjawisko to nie jest jeszcze tak bardzo widoczne, to w wielu miejscach na świecie coraz częściej docenia się starszych pracowników. - Są firmy, gdzie schemat pracy układa się pod starszych, a np. w restauracjach zatrudnia kelnerów i kelnerki w wieku emerytalnym, aby seniorzy mogli się tam dobrze czuć – powiedziała Agnieszka Czerw.
Chociaż coraz więcej mówi się o procesie starzenia się naszego społeczeństwa, zdaniem Zofii Szwedy-Lewandowskiej, problem leży jednak w postrzeganiu osób starszych jako pewnego monolitu czy populacji homogenicznej. - Pokolenie, które obecnie przekracza 60. rok życia, to osoby, które diametralnie zmienią oblicze starości oraz to, jak jest ona postrzegana. Te osoby chcą być nadal potrzebne. Ich biografie i witalność stanowią olbrzymi potencjał, który wciąż jest niewykorzystany – zauważyła gość audycji.
Z tą opinią zgodził się prof. Andrzej Szpociński. Uczony dodał, że zanim zaczniemy mówić o formule mistrz-uczeń, istotne jest pewne rozróżnienie. - Są takie dziedziny, gdzie starsi uczą się od młodych, jednak w branżach wyspecjalizowanych przewagę będą miały zawsze osoby doświadczone – podkreślił socjolog.
W audycji również reportaż autorstwa Antoniego Rokickiego „Pół emerytury”. To historia o pomaganiu seniorom w znalezieniu pracy w reklamie, filmie czy programach telewizyjnych. Od lat robi to agencja castingowa Dancingu Międzypokoleniowego z Warszawy. Osoby, które nigdy w życiu nie były związane z branżą medialną, zaczęły z powodzeniem pracować jako statyści lub epizodyści. Dzięki temu nie czują się samotni i są w stanie dorobić do emerytury. Jak mówią, niekiedy w ciągu jednego dnia pracy zarabiają „pół emerytury”.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Paweł Wojewódka.
Polskie Radio 24/km
O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 11.03.18
Godzina emisji: 22:05
REKLAMA