"Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa jako obraz współczesnej Rosji
– W tym filmie dostrzegam diagnozę świata pozbawionego duchowości – powiedział Jacek Chmielewski, tłumacz zajmujący się rosyjską filozofią. Już za tydzień odbędzie się 90. gala rozdania Oscarów. Jednym z kandydatów do statuetki jest film "Niemiłość". Według krytyków, obraz rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa jest pejzażem współczesnej Rosji.
2018-02-25, 19:33
Posłuchaj
"Niemiłość" ukazuje skomplikowane relacje w jednej z rosyjskich rodzin. Borys i Żenia to mieszkańcy wielkiego miasta, pracownicy korporacji żyjący na dość wysokim poziomie. Jednak w ich związku brakuje miłości, a kontakty ograniczają do wybuchowych kłótni, w których wyliczają wzajemne urazy. Z tego powodu podejmują decyzję o rozwodzie i ułożeniu życia z nowymi partnerami. Na przeszkodzie stoi ich 12-letni syn Alosza.
– W tym filmie reżyser podjął się diagnozy społeczeństwa opartego na modelu konsumpcjonizmu. Jego przedstawiciele świetnie zarabiają, mają świetnie umeblowane mieszkania i jeżdżą drogimi samochodami. U Zwiagincewa wyczuwam tęsknotę za duchowością, której w tym społeczeństwie brakuje – podkreślił Jacek Chmielewski.
Więcej na temat samego filmu, jak i tego, co obraz Andrieja Zwiagincewa mówi o współczesnej Rosji w całej rozmowie.
Audycje "Życie z duszą, czy bez?" prowadził Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
____________________
Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 25.02.2018
Godzina emisji: 19:12
REKLAMA
REKLAMA