X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Życie z duszą czy bez. Czym jest marksizm kulturowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 20:00
- Mamy obecnie do czynienia z rewolucją kulturową, polem walki marksistów jest kultura - ocenił dr Dariusz Rozwadowski. Historyk mówił na antenie Polskiego Radia 24 czym jest marksizm kulturowy i  jakie są jego korzenie.
Audio
  • 28.04.2019 Życie z duszą czy bez. Dr Dariusz Rozwadowski o marksizmie kulturowym
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: diema/pixabay.com

Czy upadek bloku sowieckiego wiązał się z upadkiem ideologii, które go fundowały? Dlaczego możemy usłyszeć, że marksizm zbankrutował, a z drugiej strony wciąż można usłyszeć o istnieniu marksizmu kulturowego?

Historyk dr Dariusz Rozwadowski, autor książki "Marksizm kulturowy. 50 lat walki z cywilizacją Zachodu", powiedział, że używa tego terminu "na określenie nowej mutacji" tego prądu ideowego. - W książce dowodzę i opowiadam jak to się stało, że marksiści porzucili przemoc i rozwiązania siłowe i postanowili wprowadzać swoje idee w sposób pokojowy poprzez opanowanie kultury - powiedział.

Według gościa PR24 można zaobserwować "pewną rewizję poglądów Karola Marksa", czego przykładem jest właśnie "marksizm kulturowy". Dr Dariusz Rozwadowski wskazał, że duży wpływ na to miała postać Antonio Gramsciego, włoskiego filozofa i teoretyka komunistycznego, który uważał, że "kluczem do zwycięstwa rewolucji jest opanowanie kultury, a dopiero później będzie można zmienić stosunki ekonomiczne i władza polityczna sama wpadnie w ręce".

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/bb

-------------------------

Data emisji: 28.04.2019

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy jest dziś miejsce dla marksizmu?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 22:00
Chociaż rozpadł się Związek Sowiecki i upadł system komunistyczny w wielu państwach świata, to jednak ideologia marksistowska wciąż pozostaje atrakcyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pora na Kulturę: marksizm i leninizm w kulturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 09:57
Kto odwołuje się dzisiaj do marksizmu? Jakie poglądy miał naprawdę Karol Marks? O makrsizmie i leninizmie dyskutowali w Polskim Radiu 24 publicyści: Jakub Maciejewski i Krzysztof Karnkowski.
rozwiń zwiń