Czy katolicki ruch ekologiczny jest możliwy?

- W 1979 roku św. Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii. Niektórzy uważają, że jest to wielka niewykorzystana szansa na stworzenie w Kościele autentycznego katolickiego ruchu ekologicznego - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz i publicysta Krzysztof Wołodźko.

2020-02-02, 19:30

Czy katolicki ruch ekologiczny jest możliwy?
Święty Franciszek. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Krzysztof Wołodźko i Kościele w kontekście ekologii (Życie z duszą czy bez)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Komisja Europejska.jpg
UE przeznaczy 100 mld euro, by wesprzeć przemiany dot. neutralności klimatycznej

Temat stanu środowiska naturalnego, zagrożeń dla przyrody, ekosystemu jest stale obecny w debacie publicznej. W tej sprawie wypowiadają się nie tylko eksperci - to temat polityczny, ale też przedmiot gorących sporów, w których udział bierze także Kościół.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Miliardy euro dla Polski na politykę klimatyczną. Kurtyka: to szansa na inwestycje

Papież Franciszek opublikował w 2015 roku encyklikę Laudato si', która przede wszystkim poświęcona jest sprawom ekologicznym. O stosunku Kościoła do ekologii mówił dziennikarz i publicysta Krzysztof Wołodźko. 

- Z jednej strony Kościół do ekologii odnosi się życzliwie. Czterdzieści jeden lat temu, w październiku 1979 roku, św. Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologii. Niektórzy uważają, że jest to wielka niewykorzystana szansa na stworzenie w Kościele autentycznego katolickiego ruchu ekologicznego - wskazywał gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

recycling śmieci rodzina ekologia 1200.jpg
10 zasad ekologicznego życia

Katolicki nurt ekologii

Krzysztof Wołodźko podkreślał, że dzisiaj ruch ekologiczny w Polsce przeszedł na pozycję antychrześcijańską, jest mocno inspirowany różnymi lewicowymi ideologiami. - Wpłynęło to na osłabienie katolickiego nurtu ekologii - ocenił.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Ordo Iuris przestrzega przed ideologizacją szkoły przez samorządy

- Katolicy nie czuli się dobrze w świecie, w którym popularne zaczęły być doktryny panteizmu, Matki Ziemi, new age. W latach '80 i '90 wybrzmiewało to znacznie silniej niż dziś. To spowodowało zamknięcie się Kościoła w pewnego rodzaju niechęci do ekologii - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

REKLAMA

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Krzysztof Wołodźko
Data emisji: 02.02.2019
Godzina emisji: 19.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej