"Odrzucenie Kościoła jako wspólnoty". Juliusz Gałkowski o apostazji
- Głównym rywalem Kościoła katolickiego czy różnych grup wyznaniowych nie jest postawa czysto intelektualna, ale pewna obojętność, braki w praktykach religijnych czy konsumpcjonizm. Tak się dzieje nie tylko w naszym Kościele, ale także w wielu innych religiach. Apostazja jest poważną sprawą dla człowieka wierzącego, ale i całego społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, redaktor miesięcznika "Nowe Książki".
2021-05-09, 20:05
Instytut Statystyki Kościoła podjął decyzję o zebraniu danych dotyczących liczby apostazji w Polsce. Według danych sprzed 10 lat w całej Polsce złożonych zostało niemal 500 wniosków o apostazje. W roku 2020 w samej archidiecezji poznańskiej odnotowano 370 takich wniosków.
Powiązany Artykuł
"Życie z duszą czy bez". Dechrystianizacja Europy kryzysem cywilizacji?
Juliusz Gałkowski komentował nasilanie się zjawiska apostaci w Kościele polskim. - Możemy mówić o zjawisku ateizmu, który nie jest niczym nowym, w Polsce nasila się lub osłabia. To, co się wydarzyło w ostatnim czasie, to przede wszystkim odrzucenie Kościoła jako wspólnoty, a nie tylko jako instytucji - zwracał uwagę.
- Coraz częściej stykamy się z sytuacją, gdy Kościół nie jako instytucja hierarchia, ale wspólnota nas nie interesuje. Jeżeli mówimy o jakiejś duchowości to, jest on bardzo zindywidualizowana. To także odpowiedź na nasze czasy, można powiedzieć, że w tej chwili żyjemy w świecie polisystemowym (…) bardzo mocno podkreślamy swój indywidualizm i nie szukamy wspólnoty. Tu mamy podstawowy problem, stawiamy swoje myślenie lub działanie na pierwszym miejscu - mówił gość audycji.
Posłuchaj
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
REKLAMA
Gość: Juliusz Gałkowski, redaktor miesięcznika "Nowe Książki"
Data emisji: 09.05.2021
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA