more_horiz

"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 20:40
- Zmiana jest radykalna, dlatego, że w tym dokumencie przede wszystkim pada stwierdzenie, iż obrzęd posoborowy mszy świętej, czyli ten z użyciem mszału Pawła VI jest jedynym wyrazem lex orandi w Kościele, czyli tradycji liturgicznego głosu Oblubienicy Chrystusa - Kościoła - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Grand Warszawski

Wg motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes", ogłoszonego 16 lipca br., mszy świętych w rycie nadzwyczajnym (tzw. liturgii trydenckiej) nie można odtąd sprawować bez pozwolenia biskupa diecezjalnego. 

ksiądz free 1200.jpg
Sytuacja Kościoła w Czechach. O. Niedzielski: dużym problemem jest obojętność religijna

- To idzie bardzo mocno wbrew temu, co wybrzmiewało wcześniej w decyzji Benedykta XVI, który nie tylko pozwolił, ale jakby uznał, stwierdził, że tzw. obrzęd przedsoborowy sprawowania mszy świętej jest obrzędem alternatywnym, bądź z punktu widzenia praktyki Kościoła nadzwyczajnym, ale nie można go pomijać czy zakazywać - podkreślił teolog. 

Jak zaznaczył duchowny, w tym przypadku obrzęd tradycyjny jest wyeliminowany jakby z góry. - Natomiast w praktyce dokument motu proprio zaleca biskupom powolne wyciszanie tzw. mszy świętej tradycyjnej poprzez eliminowanie jej z kościołów parafialnych, poprzez niedopuszczanie do tworzenia się nowych wspólnot wokół tej liturgii - dodał.         

Czym jest formuła motu proprio? 

- Motu proprio oznacza, że jest to osobista decyzja papieża, z języka łacińskiego: "własnymi słowami". Ojciec Święty nie posługuje się metodą katechezy czy listu, tylko bezpośrednio wyraża swoją opinię. Często w ten sposób ogłaszane są decyzje, które mają znaczenie dyscyplinujące, kanoniczne - odpowiedział prof. Skrzypczak. 

Posłuchaj
20:03 PR24_mp3 2021_07_25-19-07-16.mp3 Ks. prof. Robert Skrzypczak o motu proprio papieża Franciszka "Traditionis Custodes" ("Życie z duszą czy bez") 

- To jest dokument, w którym papież nie odwołuje się bezpośrednio do charyzmatu nieomylności, który jest związany z prymatem Piotra, ale do swojej najwyższej władzy w Kościele. Jest to pewna forma egzekucji tej władzy - podsumował gość audycji. 

     


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: ks. prof. Robert Skrzypczak (teolog, Akademia Katolicka w Warszawie)

Data emisji: 25.07.2021

Godz. emisji: 19.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem