Wizerunek Jezusa Miłosiernego. Dr Karłowicz: za jego sprawą rozwinął się kult Bożego Miłosierdzia

2021-11-21, 20:33

Wizerunek Jezusa Miłosiernego. Dr Karłowicz: za jego sprawą rozwinął się kult Bożego Miłosierdzia
Ołtarz główny w Bazylice Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Foto: Alexey Pevnev/ Shutterstock

- Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna).

Z wyzwaniem namalowania obrazu miłosierdzia Bożego zmierzy się 11 polskich malarzy. Do współpracy zaprosił ich Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu. Prace mają powstać do końca stycznia przyszłego roku. 

Powiązany Artykuł

Sokółka663/PAP
13. rocznica cudu eucharystycznego w Sokółce. "Jezus przypomina o swojej rzeczywistej obecności"

- W kościołach w Polsce można znaleźć tysiące wersji tego obrazu, który, jeśli jak robią to katolicy- wierzyć w relację z "Dzienniczka" s. Faustyny - został obstalowany przez Pana Jezusa największej mistyczce XX wieku - zauważył rozmówca PR24.    

- Pierwsze słowa "Dzienniczka", na które zwróciła uwagę wybitna znawczyni tego tekstu, językoznawca, literaturoznawca - Izabela Rutkowska, brzmi: "O Miłości Wiekuista każesz malować obraz Swój święty", w czasie teraźniejszym. Te słowa zostały opisane już po tym, jak obraz powstał, więc trudno mieć wątpliwości, że życzeniem siostry Faustyny i Chrystusa, Który się do niej z tym poleceniem zwracał, było, żeby powstawały kolejne wersje, po tej pierwszej Kazimierzowskiego, która moim zdaniem jest najpiękniejsza albo jedną z piękniejszych - ocenił dr Dariusz Karłowicz. 

Posłuchaj

Dr Dariusz Karłowicz o wizerunku Jezusa Miłosiernego ("Życie z dusza czy bez") 21:19
+
Dodaj do playlisty

Jak dodał, jest ona trochę mniej znana od wersji rozpowszechnionej - Adolfa Hyły.  - Tej którą znamy z Krakowa, z Łagiewnik, a jeszcze mniej znaną od trzeciej wersji obrazu autorstwa Śledzińskiego, która powstała w wyniku konkursu, który w latach 50-tych zorganizowali biskupi, żeby nieco uporządkować tę ikonografię - przypomniał gość audycji.  

Więcej w  nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: dr Dariusz Karłowicz (Teologia Polityczna)

Data emisji: 21.11.2021

Godz. emisji: 19.06

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej