W audycji "Życie z duszą czy bez" rozmówcy podjęli temat języka i zmian znaczenia wielu pojęć. Tak się też stało ze słowami odnoszącymi się do chrześcijan i katolików. Wśród nich jest termin "pokora", który zaczął być używany w znaczeniu obwiniania siebie przez chrześcijan za zło, które wydarzyło się na świecie na przestrzeni lat.
Pokora
Prof. Bartosz Jastrzębski podkreślił, że pojęcie "pokory" zostało zupełnie wypaczone i jest niewłaściwie rozumiane, co widać także w zachowaniu katolików. - Można zauważyć pewnego rodzaju samobiczowanie się, które jest czymś innym niż pokora. Ta jest świadomością tego, że jako chrześcijanie i ludzie powinniśmy ją mieć, ponieważ nie jesteśmy pewni prawd ostatecznych - powiedział.
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył także, że właściwe rozumienie tego pojęcia powinno prowadzić po prostu do pewnej świadomości. - Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział.
- Chodzi o wyprawy krzyżowe itd. Niewiele osób zadaje sobie trud, żeby sprawdzić, jak to było historycznie z tymi rzeczami - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
21:56 PR24 2022_01_16-23-06-12.mp3 prof. Bartosz Jastrzębski o zmianach znaczenia pewnych terminów ("Z duszą czy bez?")
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadził: Filip Memches
Gość: prof. Bartosz Jastrzębski (filozof, Uniwersytet Wrocławski)
Data emisji: 16.01.2022
Godz. emisji: 23.06
dz