more_horiz

"To nie samobiczowanie się". Prof. Jastrzębski o zmianie znaczenia terminu "pokora"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 11:25
- Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Prof. Jastrzębski podkreślił, że coraz częściej niewłaściwie rozumiemy znaczenie słowa pokora
Prof. Jastrzębski podkreślił, że coraz częściej niewłaściwie rozumiemy znaczenie słowa "pokora"Foto: Creativa Images/Shutterstock

W audycji "Życie z duszą czy bez" rozmówcy podjęli temat języka i zmian znaczenia wielu pojęć. Tak się też stało ze słowami odnoszącymi się do chrześcijan i katolików. Wśród nich jest termin "pokora", który zaczął być używany w znaczeniu obwiniania siebie przez chrześcijan za zło, które wydarzyło się na świecie na przestrzeni lat.

Pokora

Prof. Bartosz Jastrzębski podkreślił, że pojęcie "pokory" zostało zupełnie wypaczone i jest niewłaściwie rozumiane, co widać także w zachowaniu katolików. - Można zauważyć pewnego rodzaju samobiczowanie się, które jest czymś innym niż pokora. Ta jest świadomością tego, że jako chrześcijanie i ludzie powinniśmy ją mieć, ponieważ nie jesteśmy pewni prawd ostatecznych - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył także, że właściwe rozumienie tego pojęcia powinno prowadzić po prostu do pewnej świadomości. - Kiedy wygłaszamy różne sądy, powinniśmy mieć gdzieś z tyłu pokorę, że nie wiemy, czy tak jest. Tego rodzaju pokora jest czymś innym niż przyjmowanie na siebie całego zła tego świata, którego my mamy być sprawcami - powiedział.

- Chodzi o wyprawy krzyżowe itd. Niewiele osób zadaje sobie trud, żeby sprawdzić, jak to było historycznie z tymi rzeczami - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:56 PR24 2022_01_16-23-06-12.mp3 prof. Bartosz Jastrzębski o zmianach znaczenia pewnych terminów ("Z duszą czy bez?")

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gośćprof. Bartosz Jastrzębski (filozof, Uniwersytet Wrocławski)

Data emisji: 16.01.2022

Godz. emisji: 23.06

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem