more_horiz

Powieść Siergieja Lebiediewa. "To refleksja nad dziedzictwem totalitaryzmów"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 20:18
- Przez to, że książka ta podejmuje ten nadrzędny temat - świata po katastrofie - jest bardzo głęboko zanurzona w rosyjskim kontekście. Jednak nie jest tytułem dotyczącym wyłącznie rosyjskich problemów. Dotyczy także tych uniwersalnych, takich, które w filozofii związane są z refleksją nad dziedzictwem totalitaryzmów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Herbich (filozof, eseista, współpracownik rocznika "Teologia Polityczna"). 
Debiut Siergieja Lebiediewa to opowieść o utracie pamięci narodowej i o jej moralnych konsekwencjach dla jednostki - czytamy na stronie wydawnictwa Claroscuro
"Debiut Siergieja Lebiediewa to opowieść o utracie pamięci narodowej i o jej moralnych konsekwencjach dla jednostki" - czytamy na stronie wydawnictwa Claroscuro Foto: Materiał promocyjny

M.in. o kulturowych źródłach rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także o próbach rozrachunku z dziedzictwem morderczego totalitaryzmu mówił Tomasz Herbich, autor analizy poświęconej powieści "Granica zapomnienia" Siergieja Lebiediewa.

- Jest w tej książce fragment niezwykle przejmujący, moim zdaniem jeden z bardzo wielu, który warto poddać głębszej refleksji, w którym na teren dawnego łagru przyjeżdża wycieczka zagranicznych turystów, którzy wnoszą ze sobą do tego świata to, co niesie za sobą Zachód. Narrator rejestruje to, że oni są tam "obcym ciałem". Ich otoczenie i jego szarzyzna jest czymś, co odrzuca na chwilę kolorowy świat wprowadzony przez tych turystów - wyjaśnił filozof.    

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
23:22 PR24_mp3 2022_09_18-19-05-40.mp3 Tomasz Herbich gościem Filipa Memchesa ("Życie z duszą czy bez")

 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Tomasz Herbich (filozof, eseista, współpracownik rocznika "Teologia Polityczna")

Data emisji: 18.09.2022

Godz. emisji: 19.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także