more_horiz

Narodowe Święto Niepodległości. Rozmowa z socjologiem i eseistą, autorem książki "Odwieczny naród"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 20:00
- Narody nowoczesne nie zostałyby stworzone, gdyby nie wcześniejszy rozwój królestw i państw - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Michał Łuczewski, socjolog i eseista z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Odwieczny naród".
Narodowe Święto Niepodległości. Rozmowa z socjologiem i eseistą, autorem książki Odwieczny naród
Narodowe Święto Niepodległości. Rozmowa z socjologiem i eseistą, autorem książki "Odwieczny naród"Foto: Dziorek Rafal / shutterstock

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości, a wraz z nim okazja, by na nowo przemyśleć kwestie dotyczące tożsamości narodowej, żywotności wspólnoty narodowej, czyli tego wszystkiego, co konstytuowało dawną polskość i konstytuuje polskość współczesną. Na te tematy autor audycji rozmawiał z dr. hab. Michałem Łuczewskim.

Gość PR24 podzielił pogląd autora audycji, iż przed wiekiem XIX mieliśmy do czynienia z rozwarstwieniem feudalnym, a elity tych dawnych społeczeństw feudalnych były rodzajem kosmopolitycznych dynastii. Z kolei niższe warstwy społeczne nie miały poczucia przynależności do narodu.

"Narody nowoczesne"

- Te narody, o których mówimy, to narody nowoczesne, które zawierają w sobie niejako wszystkie warstwy, czyli zarówno elity, jak i masy chłopskie, ale te narody nowoczesne nie zostałyby stworzone i nie byłyby w tych miejscach, gdyby nie wcześniejszy rozwój królestw, państw. Więc są ludzie, którzy powiedzieliby, iż w wieku XIX rodziły się te narody, a wcześniej ich nie było - mówił dr hab. Michał Łuczewski.

Dodał jednocześnie, że jednak Polska i Polacy "są na miejscu Rzeczpospolitej", a wcześniej Królestwa Polskiego, więc należy tutaj wziąć pod uwagę "długie trwanie" i to nie tylko dlatego, jak podkreślił gość PR24, że owo "długie trwanie" w jakiś sposób nas określiło, ale też dlatego, iż powracamy do mitów, które nas określają.


Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2022_11_06-19-05-23.mp3 Narodowe Święto Niepodległości. Rozmowa z socjologiem i eseistą, autorem książki "Odwieczny naród" ("Życie z duszą czy bez")

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr hab. Michał Łuczewski (socjolog i eseista z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Odwieczny naród")

Data emisji: 06.11.2022

Godzina: 19.05

kor 


Zobacz także

Zobacz także