more_horiz

"Polska jako państwo służebne wobec Rzeszy". Prof. Kucharczyk o koncepcji Mitteleuropy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 20:33
- Na pozór wygląda na to, że w swoje książce Naumann był bardzo dla nas życzliwy, mówi, wprost, że trzeba zerwać z brutalną germanizacją w stylu bismarkowskim czy, że Polacy mają prawo do własnej kultury i języka (…). Istota rzeczy polega na tym, że wszystko miało być służebne wobec nadrzędnych interesów Rzeszy niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN i Instytutu Pileckiego.
Polska i Polacy mieli wedle koncepcji Mittleuropy istnieć, ale na niemieckich warunkach
Polska i Polacy mieli wedle koncepcji Mittleuropy istnieć, ale na niemieckich warunkach Foto: Sybille Reuter/ Shutterstock

Koncepcja Mitteleuropy pojawiła się książce Friedricha Naumanna wydanej w 1915 r. Przedstawiony przez Naumanna projekt to ustanowienie dominacji Niemiec między Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwracał uwagę na źródło koncepcji Mitteleuropy. - Nauman pisze, że I wojna stworzyła w Europie Środkowej nowy środkowo-europejski typ człowieka. Chodzi o to, żeby ten człowieka był ukształtowany przez pewne wzorce kulturowe, a dawcą tej formy kulturowej mają być Niemcy - zaznaczył i wyjaśniał, że niewidzialna bariera rozwojowa i "szklany sufit" to istota imperialnej wizji Naumanna.

- Naumann mówi tak, nie germanizujemy brutalnie, nie robimy powtórek z Wrześni, wozu Drzymały i restrykcyjnych działań wobec Polaków ale zdominujemy Polskę w zupełnie inny sposób, używając dwóch słów, które są zawsze kluczowe w klasycznych programach imperialnych, to wpływ i kontrola. Tzn. my Niemicy przez swoją dominację kulturową zachowamy wpływ i będziemy sprawować kontrolę nad chociażby tempem i kierunkiem rozwoju Polski, której granice zakreślimy, to jest istota Mitteleuropy i przyczyna, dla której każdy polityk czy obserwator stosunków polsko-niemieckich powinien tę książkę przeczytać - podkreślał historyk.

Posłuchaj
23:22 PR24 2023_04_23-19-05-50.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o koncepcji Mitteleuropy (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także