more_horiz

"Życie z duszą czy bez". Piotr Bernatowicz o twórczości Alesia Puszkina

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 20:15
- Działalność Alesia Puszkina miała charakter, który można by odnieść do dziedzictwa romantyzmu. To całe lata 90., czas transformacji, krótkotrwały moment, kiedy były nadzieja, że Białoruś po upadku ZSRR stanie się krajem wolnym, potem dojście Łukaszenki do władzy. Tu mamy obszar działalności artysty, to tak naprawdę próba odzyskania niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Na zdjęciu: odznaczenie przyznane Alesiowi Puszkinowi przez gabinet Swiatłany Cichanouskiej, zdjęcie z pogrzebu zamieszczone na Facebooku przez jednego z obecnych na pożegnaniu artysty
Na zdjęciu: odznaczenie przyznane Alesiowi Puszkinowi przez gabinet Swiatłany Cichanouskiej, zdjęcie z pogrzebu zamieszczone na Facebooku przez jednego z obecnych na pożegnaniu artystyFoto: Zjednoczony Gabinet Przejściowy/ Spring96.org/Vecny Zasciankovec/Facebook

Białoruski malarz i performer Aleś Puszkin zmarł w wieku 57 lat na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Grodnie w nocy 11 lipca.

Reżimowy sąd skazał Alesia Puszkina na pięć lat więzienia w kolonii o zaostrzonym rygorze. Oskarżono go o szydzenie z symboli państwowych oraz podżeganie do wrogości lub wrogości na tle rasowym, narodowym, religijnym lub innym społecznym. Powodem był obraz artysty przedstawiający antysowieckiego partyzanta. Artystę zatrzymano w 2021 r. Wkrótce potem prokuratura w Grodnie wszczęła przeciw niemu sprawę z artykułu o rehabilitacji nazizmu.

Posłuchaj
21:08 _PR24_AAC 2023_08_27-19-06-16.mp3 Piotr Bernatowicz o dorobku Alesia Puszkina (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Aleś Puszkin był malarzem i działaczem społecznym. Malował wnętrza świątyń oraz prowadził prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach. Jego prace wielokrotnie eksponowano w Polsce.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także