Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu
W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
2023-08-09, 11:12
W nocy z 10 na 11 lipca tego roku, w niewyjaśnionych okolicznościach, zmarł w Mińsku Aleś Puszkin, białoruski artysta i opozycjonista. Swoją sztuką i działalnością publiczną przeciwstawiał się najpierw sowieckiemu, a potem rosyjskiemu i łukaszenkowskiemu reżimowi.
Aleś Puszkin został aresztowany przez reżim Łukaszenki za "propagowanie nazizmu" - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, kurator, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, który znał osobiście białoruskiego dysydenta.
- Było to związane z tym, że malował on portrety Białorusinów przeciwstawiających się po II wojnie światowej reżimowi komunistycznemu, tworzyli partyzantkę antysowiecką. Jeden z tych portretów został potraktowany jako pretekst do postawienia mu zarzutów - mówił dyrektor CSW.
Niezwykłe dzieło Alesia Puszkina w CSW
W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Puszkina. To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności 25 marca 1918 roku. Kompozycja stawała się coraz jaśniejsza, na koniec rozbłysnąć miała bielą wolności.
REKLAMA
- Ten obraz przyjechał do Poznania, na wystawę, jaką organizowaliśmy Alesiowi w 2016 roku i nie wrócił na Białoruś. Aleś stwierdził, że to się może stać dopiero po obaleniu reżimu Łukaszenki. Ostatecznie, ten obraz trafił do CSW, był pokazywany na wystawie "Sztuka polityczna" i jest do zobaczenia także teraz. Zorganizowaliśmy specjalny pokaz, gdzie można zobaczyć ten monumentalny obraz zobaczyć oraz dokumentację pokazującą proces powstawania dzieła - powiedział dr Piotr Bernatowicz.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Ambasador RP: Białorusini marzą o wolnej ojczyźnie, uważają więźniów politycznych za swoich bohaterów
- Dzień Solidarności z Białorusią. Cichanouska tłumaczy, jak można pomóc: ważne jest wsparcie każdego z nas
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
REKLAMA
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: dr Piotr Bernatowicz (historyk sztuki, kurator, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski)
Data emisji: 8.08.2023
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA